Szukaj

Gmina Cedynia w audycji „Pomorze Zachodnie – Najpiękniejsze bywa nieznane” realizowanej przez Urząd Marszałkowski.

 

W celu prezentacji walorów Pomorza Zachodniego zostanie wykonanych 14 kilkuminutowych odcinków – cykl audycji pn. „Pomorze Zachodnie – Najpiękniejsze bywa nieznane”. Audycje o charakterze poznawczym będą prezentowały mniej znane, lecz bogate w historię, czy też wartości przyrodnicze miejsca, głównie  południowej i wschodniej części województwa. Każdy odcinek będzie prezentował charakterystyczne dla danego obszaru i warte odwiedzenia obiekty i miejsca, co pozwoli przybliżyć odbiorcy historię regionu, bogactwo naturalne i kulturowe.

Dziś prezentujemy Państwu odcinek 4: Historyczna Cedynia.

Ta pochodząca z VII wieku przed naszą erą osada kojarzy się ze sławnym zwycięstwem Mieszka I i Czcibora o ujście Odry, o czym przypominają obecnie zarówno pomnik, jak i inne „miejsca pamięci”. Nie zostanie pominięty fakt militarnego znaczenia tego terenu w ciągu ostatniego 1000 lat, zapisanego w zniszczeniach miasta. Ale Cedynia to obecnie ciekawy kompleks budynków z XIX wieku z Ratuszem, budynki sakralne pamiętające okres gotycki, w tym pieczołowicie odbudowany jako hotel klasztor cysterek z 1266 roku. W materiale zostały także wyeksponowane piękne położenie nad doliną Odry, tego  najdalej na zachód wysuniętego ośrodka miejskiego w Polsce.

Film dostępny pod adresami:
http://morzeprzygody.eu/?page_id=6701
https://www.youtube.com/watch?v=EJhhUN8RtLw

Więcej filmów o regionie dostępnych jest na stronie www.pomorzezachodnie.tv-polska.eu

Zadanie odbywa się w ramach projektu “Zachodniopomorskie – dobre wspomnienia na przyszłość. Promocja turystyczna Województwa Zachodniopomorskiego i Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego”, współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007 - 2013.

Źródło: http://www.turystyka.wzp.pl/aktualnosci/cykl-audycji-pomorze-zachodnie-najpiekniejsze-bywa-nieznane-odcinek-4-historyczna-cedynia