Szukaj

Parafia Klępicz, Cedyński Ośrodek Kultury i Sportu oraz Sołectwo Żelichów serdecznie zapraszają do udziału w rekreacyjno – kulturalnym pikniku rodzinnym z okazji Dnia Flagi Rzeczpospolitej Polskiej, który odbędzie się 2 maja 2016r (poniedziałek) w Żelichowie / Gmina Cedynia

Piknik majowy w Żelichowie to wydarzenie plenerowe adresowane do wszystkich mieszkańców gminy Cedynia, Powiatu Gryfińskiego oraz turystów, promujące aktywne spędzanie wolnego czasu na świeżym powietrzu. To dzień, w którym łączymy myśli o naszych barwach narodowych z okazją do spotkania ze znajomymi i rodziną. Tegoroczny Piknik łączy się z uroczystościami odpustowymi w Parafii Klępicz.

W programie odbędą się prezentacje i konkursy wiedzy związane z obchodzonymi świętami państwowymi: Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, Konstytucji 3 Maja oraz Święta Unii Europejskiej. Animatorzy z Cedyńskiego Ośrodka Kultury i Sportu przygotowali zajęcia i zabawy dla najmłodszych oraz prelekcje historyczną połączoną ze spacerem wiejskim. W trakcie wydarzenia odbędą się występy artystyczne, a oprawę muzyczną zapewni zespół NASTROJE.
Zapraszamy do skorzystania z przygotowanej specjalnej oferty prelekcji, konkursów, pokazów i programu artystycznego.

Spotkanie w Żelichowie 2 maja 2016r. rozpocznie Msza święta odpustowa, w kościele pw. Matki Bożej Królowej Korony Polskiej w Żelichowie o godz. 15.00.

Żelichów - wieś o metryce średniowiecznej, wzmiankowana w źródłach po raz pierwszy w 1337 r., w księdze ziemskiej margrabiego Ludwiga. Pierwotnie osada ta o areale 45 łanów była własnością Henningsa von Jagowa, założyciela jednej z linii rodu von Wrech.

Miejscowość położona jest w południowo-zachodniej części woj. zachodniopomorskiego i południowo-wschodniej części gminy Cedynia w odległości ca 2 km na południe od trasy Cedynia - Moryń.

Program:
15.00 - Msza święta odpustowa z relikwiami św. Ojca Pio w Roku Świętym Miłosierdzia
w kościele pw. Matki Bożej Królowej Korony Polskiej w Żelichowie
16.30 – zapraszamy wszystkich na wspólna agapę przy świetlicy wiejskiej z grochówką oraz ciastem kawą i herbatą
17.30 – Żelichów wczoraj i dziś – pokaz zdjęć i prelekcja historyczna w świetlicy wiejskiej w Żelichowie
18.00 – Spacerkiem po Żelichowie – zwiedzanie z przewodnikiem Żelichowa i XIX wiecznego zespołu folwarcznego.
19.00 – biesiada z konkursami z zespołem NASTROJE

W trakcie Pikniku w Żelichowie będą przygotowane specjalne strefy zabawy z animacjami i konkursami dla najmłodszych.

Serdecznie zapraszamy!

Wstęp wolny!

Organizatorzy : Parafia Klępicz, Cedyński Ośrodek Kultury i Sportu, Sołectwo Żelichów

Partnerzy:
• Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych
• Hodowla Koni RED WINE

Patronat medialny:
• Gazeta Chojeńska
• I.Gryfino.pl
• Chojna 24.pl

Dzień Flagi Rzeczypospolitej

To stosunkowo młode święto ustanowione zostało Ustawą Sejmu RP z dnia 20 lutego 2004.

Dzień 2 maja został wybrany z dwóch powodów historycznych:
2 maja 1945r. o godzinie 6 rano zdobywający Berlin żołnierze z 1. Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki, zatknęli biało - czerwony sztandar na kolumnie zwycięstwa ( Siegessäule ) w Tiergarten w Berlinie.
W czasach PRL, 2 maja nakazywano zdejmowanie flag narodowych ( po Święcie Pracy ), tak aby nie wisiały, w czasie nieuznawanego przez komunistyczne władze, święta 3 maja.
Historia Barw Narodowych

Barwy biała i czerwona po raz pierwszy, nieoficjalnie, zostały uznane za barwy narodowe w pierwszą rocznicę uchwalenie pierwszej polskiej konstytucji - 3 maja 1792 roku. Manifestujący w ten dzień byli przepasani biało - czerwonymi szarfami, kolory nawiązywały do herbu Królestwa Polskiego - Białego Orła na czerwonym tle. Oficjalnie, po raz pierwszy, kolory biały i czerwony uznane zostały za barwy narodowe Uchwałą Sejmu z 7 lutego 1831 roku, w której czytamy:
Izba Senatorska i Izba Poselska po wysłuchaniu Wniosków Komisji Sejmowych, zważywszy potrzebę nadania jednostajnej oznaki, pod którą winni się łączyć Polacy, postanowiły i stanowią:
Artykuł 1. Kokardę Narodową stanowić będą kolory herbu Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego, to jest kolor biały z czerwonym.
Artykuł 2.Wszyscy Polacy, a mianowicie Wojsko Polskie te kolory nosić mają w miejscu gdzie takowe oznaki dotąd noszonymi były.

Kolejne regulacje prawne dotyczące barw Rzeczypospolitej Polskiej to m. in. Ustawa z dnia 1 sierpnia 1919 roku "O godle i barwach Rzeczypospolitej Polskiej", Ustawa z dnia 31 stycznia 1980 "O barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych" oraz Ustawa z dnia 20 lutego 2004 „O zmianie ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej”. Dla każdego Polaka flaga polska to symbol wyjątkowy, któremu należy się odpowiedni szacunek. Złożona jest ona z dwóch poziomych pasów: białego oraz czerwonego, które stanowią odwzorowanie kolorystyki godła państwowego - orzeł biały na czerwonym polu.

Zgodnie z zasadami heraldyki pas górny reprezentuje białego orła, a dolny czerwone pole tarczy herbowej. Kolory te według symboliki używanej w heraldyce mają następujące znaczenie:
• Kolor biały używany jest w heraldyce jako reprezentację srebra. Oznacza on także wodę, a w zakresie wartości duchowych czystość i niepokalanie.
• Kolor czerwony jest symbolem ognia, a z cnót oznacza odwagę i waleczność

Piknik majowy w Żelichowie