Szukaj

21 lutego 2016r. po raz pierwszy w Cedyni obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Przewodnika Turystycznego. Z tej okazji, Cedyński Ośrodek Kultury i Sportu oraz Samorząd Przewodników Turystycznych PTTK zorganizowali Familijny rajd pieszy.

Ideą ustanowionego w 1989r. Międzynarodowego Dnia Przewodnika Turystycznego jest bezpłatne oprowadzanie mieszkańców danego regionu po ich miejscu zamieszkania. Ten dzień ma pokazać pracę przewodnika lokalnym społecznościom i lokalnym władzom, a także uświadomić gospodarzom terenu, jaką rolę odgrywają przewodnicy w obsłudze turystów, a w szczególności w kreowaniu wizerunku miasta czy regionu.

Pogoda nie odstraszyła krajoznawców i miłośników aktywnego wypoczynku. 19 aktywnych Cedynian dało radę pokonać marszem dystans około 10 kilometrów. Krótkim wprowadzeniem w historię regionu w Muzeum Regionalnym w Cedyni, rozpoczęliśmy naszą wycieczkę.

Rajd poprowadzili Paweł Pawłowski, dyrektor Cedyńskiego Ośrodka Kultury i Sportu oraz zaprzyjaźniony z Cedynią przewodnik PTTK - Krzysztof Wieliński.

Ambasadorzy regionu dla mieszkańców

Spacerując Aleją Kasztanową z centrum Cedyni w kierunku Góry Czcibora, weszliśmy na czerwony szlak pieszy, prowadzący w kierunku Osinowa Dolnego. Po drodze, przy kanale ulgi obejrzeliśmy tzw. Kaskadę Miłości, oraz pierwsze oznaki zbliżającej się wiosny (przebiśniegi) i liczne ślady bytujących tu bobrów. Czerwony szlak zaprowadził nas do Rezerwatu Wrzosowiska Cedyńskie. Była to nasza pierwsza wyprawa nowo utworzoną ścieżką edukacyjną wytyczoną w ubiegłym roku staraniem Zespołu Parków Krajobrazowych i przy życzliwym wsparciu Nadleśnictwa Mieszkowice.

Zainstalowana wiata wypoczynkowa na szczycie wrzosowego wzgórza, drewniane pomosty nad piaszczystymi wydmami, tablice informujące o faunie i florze, a przede wszystkim niesamowity widok na zakole Odry, zrobiły na uczestnikach wycieczki ogromne wrażenie. O ciekawostkach przyrodniczych, z dużym znawstwem, opowiadał Krzysztof Wieliński, certyfikowany przez PTTK przewodnik, który wsparł nas swoją obecnością przybywając z Gryfina.
Punktem kulminacyjnym było ognisko integracyjne na polanie pod Górą Czcibora. Trasa powrotna do Cedyni, wiodła wzdłuż drogi pożarowej nr 22. Tu atrakcją były aż trzy spotkania z dziko żyjącymi zwierzętami żyjącymi w Cedyńskim Parku Krajobrazowym, które przecinały trasę naszego marszu.

Cedyńskie spotkanie sympatyków aktywnego wypoczynku w dniu przewodników turystycznych, było okazją do bliższego poznania swojej najbliższej okolicy oraz wymiany doświadczeń i spostrzeżeń w obliczu realizowanych nowych atrakcji turystycznych.

Cedyński Ośrodek Kultury i Sportu, pragnie serdecznie podziękować za pomoc w organizacji rajdu partnerom wydarzenia tj.  Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Samorządowi Przewodników Turystycznych PTTK.

Specjalne podziękowania kierujemy do Kolegi przewodnika Krzysztofa Wielińskiego za bezinteresowną pomoc w prowadzeniu rajdu, a wszystkim jego uczestnikom gratulujemy wytrwałości!

GALERIA