Szukaj

Podczas zimowej przerwy w nauce - 01-14 lutego - Cedyński Ośrodek Kultury i Sportu zaprasza dzieci i młodzież do udziału w przygotowanym programie Aktywne ferie.

Oferta obejmuje wycieczki tematyczne, warsztaty, spotkania i zajęcia terenowe. Aktywne ferie są uzupełnieniem całorocznej oferty edukacyjnej COKiS. Nasze doświadczenia oraz dobre kontakty z edukatorami, pozwalają nam wspólnie przygotować nowy, atrakcyjny program.

Mamy nadzieję, że uczestnictwo w proponowanych wydarzeniach, nie tylko wypełni czas wolny, ale pomoże zdobyć lub poszerzyć wiedzę o regionie, ukształtuje umiejętności dostrzegania wartości historyczno-kulturowych małej ojczyzny - miejsca w którym żyjemy.

W czasie trwania Ferii zimowych świetlice wiejskie prowadzą zajęcia od poniedziałku do piątku w godzinach od 12.00 do 16.00.

Świetlica osiedlowa Sójczym wzgórzu w Cedyni prowadzi zajęcia w czasie ferii w godzinach od 12.00 – 18.00 

Podopieczni Świetlicy socjoterapeutycznej Tęcza wraz z opiekunem, uczestniczą w zajęciach Aktywne ferie w świetlicy osiedlowej na Sójczym wzgórzu w Cedyni oraz w innych zajęciach wyjazdowych wg programu.

Aktywne ferie

Program:


Program:
1 lutego – poniedziałek
12.00 - 14.00- zabawy na świeżym powietrzu -podchody- wyjście na Orlik
15.00 - Królowa śniegu – spektakl dla dzieci i młodzieży - Adaptacja jednej z najbardziej znanych baśni H.Ch. Andersena. „Lektura obowiązkowa” w okresie zimowym, pięknie ukazująca motyw przyjaźni. Wspaniałe przedstawienie teatralno-muzyczne, aktywizujące widzów do wspólnej zabawy. Barwne kostiumy oraz bogata scenografia w pełni oddają baśniową atmosferę i klimat spektaklu. Występują postacie: Królowa śniegu, Kaj, Gerda, Kruk, Królewicz, Wróżka, Rozbójnik, Renifer.
Miejsce świetlica osiedlowa na Sójczym wzgórzu w Cedyni
Zajęcia świetlicowe ; 12.00 – 18.00
Opiekunowie świetlic wiejskich przyjeżdżają do Cedyni na rozpoczęcie ferii i spektakl na godz. 14.30.    Powrót : 16.30  
2 lutego – wtorek
12.00 – 14.00 -  Bezpieczne ferie – pogadanki i spotkania z Policjantem, Strażnikiem Granicznym, Strażakiem w świetlicach środowiskowych i świetlicach wiejskich
14.00 - 16.00 - zabawy świetlicowe ( konkursy dla każdego, zabawy w grupie, chusta klanza i inne), mini turniej w piłkarzyki, tenis stołowy
14.00 – 16.00 – konkurs na najładniejszą rzeźbę ze śniegu * realizacja uzależniona od warunków pogodowych

3 lutego – środa
12.00 – Piraci nad Odrą czyli morska przygoda w Cedyni – impreza  dla dzieci i młodzieży nawiązująca do tradycji morskich
Zajęcia poprowadzi znany kołobrzeski animator Tadeusz Waśko, który od ponad 15 lat organizuje zajęcia edukacyjne dla dzieci, młodzieży i dorosłych pod nazwą „Piracka Przygoda”. Nawiązuje on do tradycji morskich, związanych z tradycją wielkich żaglowców i odwołuje się do romantycznego wizerunku piratów z okresu XVII-XIX w. Programy przygotowywane są przez instruktorów zawsze ubranych w stylizowane stroje.
Gry i zabawy cieszą się sporym zainteresowaniem. Jako piraci przygotowywali oprawę dla programów telewizyjnych i radiowych. Uczestniczyli w programach Bezpieczna Jedynka, Teleranek, cyklach programów dla dzieci przygotowywanych na ferie zimowe. Ich zabawy można było obejrzeć w TVN-owskim programie „Projekt Plaża”, a także w cyklu „Prosto z Polski” – TVN 24. Uczestniczyli w organizacji Wojewódzkiego Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy uprowadzając jednego z posłów RP a uzyskany okup przekazując na konto fundacji. Podczas finału regat the Tall Ship Race w Szczecinie stanowili oprawę dla programu „Pytanie na śniadanie”, a także kilku wydań Kroniki i Panoramy.
Podczas zabawy Piraci zaproszą uczestników spotkania, do udziału m.in. w konkursach:
- konkurs ciesielski (kilka sposobów wbijania gwoździ)
- taniec z obijaczem 
- wyścig po plankach
- walki na bomie
- konkursy z linami
- wyplątywanie z więzów
- cumowanie okrętu
- nauka szant
- zabawa przy muzyce morskiej
- lekcja fechtunku
W czasie Aktywnych Ferii zostaną zorganizowane dwa spotkania z piratami :
Cedynia – Świetlica osiedlowa na Sójczym Wzgórzu - 12.00
Piasek – świetlica wiejska - 16.00


4 lutego – czwartek
12.00 – 16.00 - Tłusty czwartek – ostatni czwartek przed wielkim postem, znany także jako zapusty. Tłusty czwartek rozpoczyna ostatni tydzień karnawału. - zajęcia kulinarne w świetlicach pod opieką instruktorów
15.00 - 18.00 - konkurs plastyczny pt. „Bezpieczne ferie zimowe” – świetlica osiedlowa na Sójczym wzgórzu w Cedyni

5 lutego – piątek
12.00 –  16.00 Walentynkowe inspiracje - warsztaty plastyczne – konkurs na najpiękniejszą kartkę walentynkową wykonaną techniką dowolną
16.00 – 18.00 - cuda i cudeńka z papieru, plasteliny, filcu i włóczki - zajęcia plastyczno-techniczne w świetlicy osiedlowej na Sójczym wzgórzu w Cedyni. Prowadzenie Stanisława Kopczyńska

6 lutego – sobota
IV Zimowy turniej tenisa stołowego w Piasku
12.00 – 18.00 – świetlica wiejska w Piasku
Organizator: Krzysztof Jachowicz, Dominik Koblowski, Partnerzy : Rada Sołecka, COKiS
Zapisy do poszczególnych kategorii - dzieci i open : Dominik Koblowski -  tel.: 509-246-413

8 lutego – poniedziałek
Wyjazd integracyjny do Szczecina
8.30  - wyjazd z przystanku autobusowego w Cedyni
11.00 – seans filmowy – Gwiezdne wojny – przebudzenie mocy (2 godz. 15 min. ) Film Przygodowy Sci-Fi reżyseria: J.J. Abrams scenariusz: Lawrence Kasdan,  J.J. Abrams, Michael Arndt  produkcja: USA
Siódma część sagi "Gwiezdnych wojen" rozgrywająca się 30 lat po wydarzeniach z "Powrotu Jedi". „Przebudzenie Mocy” jest już najbardziej dochodowym filmem w Stanach Zjednoczonych w historii Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy (ang. Star Wars: The Force Awakens) – amerykański film z gatunku space opera w reżyserii J.J. Abramsa, którego uroczysta premiera miała miejsce 14 grudnia 2015 roku a do dystrybucji kinowej trafił dwa dni później. W rolach głównych występują Daisy Ridley, John Boyega, Adam Driver, Oscar Isaac, Andy Serkis, Domhnall Gleeson i Max von Sydow. Harrison Ford, Carrie Fisher, Mark Hamill, Anthony Daniels, Peter Mayhew i Kenny Baker ponownie wcielają się w role z poprzednich filmów.
Przebudzenie Mocy jest pierwszym filmem w trzeciej trylogii Gwiezdnych wojen ogłoszonej po przejęciu przez The Walt Disney Company Lucasfilmu w październiku 2012.
14.00 – posiłek na trasie
15.00 – zwiedzanie Wałów Chrobrego
16.00 – wyjazd w drogę powrotną do Cedyni
18.00 – przewidywana godzina powrotu

9 lutego – wtorek
12.00 – Ferie z historią – zajęcia edukacyjne w Muzeum Regionalnym i spacer miejski
12.00 – 13.00 spacer miejski szlakiem cedyńskich wykopalisk
13.00 – Cedyńskie legendy – zwiedzanie Muzeum z przewodnikiem
13.30 – 17.00 warsztaty ceramiczne w Muzeum Regionalnym w Cedyni
W czasie zajęć uczestnicy przypomną sobie najważniejsze wydarzenia z historii Cedyni oraz poznają proces wytwarzania naczyń ceramicznych. Tworzenie różnych figurek i kształtów pozwoli  dzieciom obyć się z gliną, poznać jej plastyczność, a zarazem trud jaki trzeba włożyć w stworzenie bardziej skomplikowanych przedmiotów.
W ramach zajęć warsztatowych, pracownik muzeum, zaprezentuje uczestnikom jedną z najprostszych, a zarazem najstarszych technik wyrabiania naczyń tzw. technikę wałeczkowo-pierścieniową. Dzięki wykorzystaniu omawianej techniki będziemy mieli możliwość spróbować stworzyć naczynia wzorowane na znaleziskach z cedyńskich stanowisk archeologicznych. Zajęcia poprowadzi Magdalena Jakołcewicz oraz wolontariusze z Cedyńskiego Bractwa Historycznego Comitatus
10 lutego – środa
12.00 – 14.00 - Piszę, więc jestem– spotkanie autorskie z Ryszardem Mateckim – miejsce: Biblioteka miejska w Cedyni ul. Żymierskiego 21.
Ryszard Matecki opowie o swojej pasji, jaką jest pisanie i o miejscu, które kocha i któremu poświęcił się bezgranicznie – Dolina Miłości w Zatoni Dolnej. Przedstawi nam kulisy swojej najnowszej pracy nad przewodnikiem po naszych terenach i tego jak go tworzy.
Ryszard Matecki pochodzi z Goleniowa, od 20 lat mieszka w Zatoni Dolnej w Gminie Chojna. Pracował w marketingu dużych firm, tworzył między innymi takie marki jak Komfort czy Media Markt. Projektował dla Lidla i innych. Ilustrował „Misiowe wierszyki”. Obecnie prowadzi własną działalność - Ośrodek Edukacji Regionalnej – Wiejski Kocur. Animator kultury. Autor przewodnika po Dolinie Miłości. W roku 2014 został laureatem nagrody Bociana przyznawanej przez Starostę Powiatu Gryfińskiego za promocję powiatu. W roku 2015 napisał książkę „Walory przyrodnicze województwa zachodniopomorskiego” .
15.00 – 17.00 – warsztaty rękodzieła artystycznego – prowadzenie Stanisława Kopczyńska
Świetlica osiedlowa na sójczym wzgórzu w Cedyni
11 lutego – czwartek
12.00 – 15.00 – Słodki smak – warsztaty kulinarne w świetlicy wiejskiej w Orzechowie
Prowadzenie: Laboratorium pomysłów – Beata Mieczkowska Miśtak
Historia sztuki kulinarnej jest niesłychanie ciekawą i inspirująca rzeczą.
Co jedli ludzie przed wiekami?  Kiedy powstały pierwsze słodycze? Jakie one były? Jakie słodycze jadano na dworach? Czy prości ludzie także mogli jeść słodkości? Jak robiono takie rzeczy zanim wynaleziono roboty i kuchenki mikrofalowe.  Warsztaty pt. Słodki smak, odpowiedzą na wiele pytań a także nauczą: jak zrobić cukierki bez cukru? A także jak zrobić  batoniki, która można jeść bezkarnie?
Cukierki na bazie daktyli i rodzynek z dodatkiem, cynamonu, płatków  oraz otrębów. Wszystko zdrowe, świeże i bez konserwantów. Czy to może smakować.? Pewnie, że tak przekonało się o tym wiele dzieci. To także zajęcia dla dzieci, które nie mogą jeść słodyczy bo maja alergię. Pokarzemy jak można zrobić słodycze dla tych, którzy nie mogą jeść orzechów i czekolady lub maja uczulenie na mleko.
Z warsztatów wyjdziemy z wiedzą  oraz  paczuszką ekologicznych cukierków.
Beata Mieczkowska-Miśtak, dziennikarka, poetka, wydawca książki „Smaczny Kołobrzeg. Kuchnie rejonu kołobrzeskiego” jest miłośniczką historii sztuki kulinarnej. W swojej domowej kuchni dla rodzimy i przyjaciół odtwarza przepisy ze starych książek, babcinych zeszytów a potem fotografuje je i pisze jak się je robi w lokalnych mediach i w intrenecie. W firmie Laboratorium Pomysłów robi kulinarne prezentacje, zachęca do gotowania z lokalnych, zdrowych produktów. Waśnie rozpoczęła prace nad nowym projektem, który ma nadzieję,  zakończy się kolejna książką.
Opiekunowie świetlic przyjeżdżają wraz z podopiecznymi do Orzechowa na warsztaty  na godz. 12.00.    Powrót : ok. 16.00  
Cedynia świetlica osiedlowa na Sójczym wzgórzu
16.00 – 18.00 „Piosenki z miłością w tle - walentynkowe warsztaty wokalne”  - cz. I prowadzenie Janusz Rusak
12 lutego – piątek
12.00 – 14.00 – warsztaty graficzne – projektujemy koszulkę, kubek, kartkę walentynkową,
14.00 – 14.30 -  Szaleństwo w miłości… – prelekcja aktywizacyjna - prowadzenie ks Piotr Śliżewski – założyciel portalu ewangelizuj.pl. Pomysłodawca sklepu z gadżetami chrześcijańskimi koszulki.ewangelizuj.pl. Prowadzi kanał na YouTubie, na którym komentuje Słowo Boże (Ewangeliczna Kropka), odpowiada na pytania internautów (Wykrywacz detali) oraz tłumaczy prostym językiem trudne definicje teologiczne (Translator teologiczny).
16.00 - Walentynki rozstrzygnięcie konkursu na najpiękniejszą kartkę walentynkową - świetlica osiedlowa na Sójczym wzgórzu w Cedyni.
16.30 – 18.00 „Piosenki z miłością w tle - walentynkowe warsztaty wokalne” cz. II


13 lutego – sobota
Piknik pod Górą Czcibora – Zimowy rajd pieszy  na trasie  Cedynia – Góra Czcibora – Cedynia podchody i ognisko integracyjne z poczęstunkiem
W programie rajdu zwiedzanie punktu promocyjnego – ścieżki edukacyjnej w Rezerwacie Wrzosowiska cedyńskie. Trasa ok. 9 kilometrów
11.00 Spotkanie uczestników rajdu przed Muzeum Regionalnym w Cedyni
11.15 Wymarsz
13.00 Ognisko integracyjne i pieczenie kiełbasek,
15.00 Planowany powrót do Cedyni

Serdecznie zapraszamy do udziału w proponowanych zajęciach!
•    Udział we wszystkich zajęciach jest bezpłatny!
•    Zapisy na poszczególne zajęcia wyjazdowe przyjmują opiekunowie świetlic.
•    Szczegóły co do poszczególnych punktów programu, można uzyskać w Cedyńskim Ośrodku Kultury i Sportu w godzinach pracy biura lub u opiekunów świetlic wiejskich, którzy bezpośrednio przyjmują zapisy na zajęcia.
Organizator: Cedyński Ośrodek Kultury i Sportu ; Plac Wolności 4.  ; 74-520 Cedynia
tel.: +48 91 414 41 31 email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.    www.ckcedynia.pl

Program Aktywne ferie odbywa się przy dofinansowaniu ze środków Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz przy udziale wolontariuszy i sponsorów
Partnerzy:
•    Gmina Cedynia
•    Koła Gospodyń Wiejskich
•    Muzeum Regionalne w Cedyni
•    Posterunek Policji w Chojnie i Cedyni
•    Cedyńskie Bractwo Historyczne Comitatus
•    Ochotnicza Straż Pożarna w Osinowie Dolnym i Cedyni
•    Parafia Rzymskokatolicka przy kościele pw Narodzenia NMP w Cedyni;
•    Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Zachodniopomorskiego
•    Laboratorium Pomysłów ; Beata Mieczkowska-Miśtak
•    Polskie Towarzystwo Turystyczno Krajoznawcze
•    Towarzystwo Miłośników Ziemi Cedyńskiej
•    Tadeusz Waśko – Piracka Przygoda;
•    firma transportowa Marian Caban