Szukaj

W ramach Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków oraz Światowego Dnia Ziemi 25 kwietnia 2015r. na cedyńskim grodzisku przeprowadzona została akcja społeczna pt. „Dbamy o zabytki”.

Jej celem było uświadomienie mieszkańcom naszej gminy roli zabytków w budowaniu tożsamości lokalnej oraz upowszechnianie dbałości o zachowanie dziedzictwa kulturowego regionu. W ramach akcji mieszkańcy Cedyni, w szczególności cedyńskie dzieci i młodzież uporządkowali teren grodziska propagując przy tym segregację śmieci. W działaniu wspierali ich nauczyciele, pani dyrektor i inni pracownicy szkoły, a także członkowie bractwa historycznego "Comitatus".

Na grodzisku poza śmieciami dzieci odnalazły również fragmenty naczyń ceramicznych, nazywane przez dzieci „kamyczkami we wzorki”. Wszystkie fragmenty ceramiki zostały zabrane do muzeum, gdzie młodzież uczestnicząca w akcji poznała historię wytwarzania takich naczyń oraz ich powiązanie z cedyńskim grodziskiem.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom akcji za pomoc w sprzątaniu grodziska.

Liczymy na to, że dzięki naszej akcji zarówno mieszkańcy gminy, jak i turyści zaczną bardziej dbać o porządek na zabytkowych obiektach, przez co tego typu akcje nie będą musiały być często powtarzane.

{gallery}2015/33/{/gallery}