Szukaj

Mieszkańcy Gminy Cedynia wzięli udział w partnerskich uroczystościach z okazji 70. rocznicy forsowania Odry i walk na niemieckim Oderbruch, które odbyły się 19 kwietnia 2015r w Neuküstrinchen. 

Uczestnicy podróży historycznej zorganizowanej przez Cedyński Ośrodek Kultury pn. „Spotkania na pograniczu”, zostali zaproszeni przez Stowarzyszenie Gedenkstattenverein Neuküstrinchen e.v. W spotkaniu uczestniczyli także przedstawiciele Gminy Cedynia: członek Rady Miejskiej w Cedyni – Stanisław Olechnowicz, Aleksander Szoka – sołtys Starej Rudnicy, Dariusz Kopij – sołtys Starego Kostrzynka.

 Uroczystości rozpoczęło nabożeństwo ekumeniczne w kościele prowadzone przez panią pastor Nannę - Marię Luttenberger, dr teologii Joramma Luttenberger i księdza kanonika Michała Kostrzewę. Mowę okolicznościową wygłosił prof. dr Werner Beneke z Uniwersytetu Viadrina we Frankfurcie nad Odrą.

Przy pomniku żołnierzy z nieznanych grobów, przemowę wygłosił Karsten Birholz - dyrektor urzędu w Barnim - Oderburch oraz Paweł Pawłowski- dyrektor Cedyńskiego Ośrodka Kultury.

Punktem kulminacyjnym uroczystości było odsłonięcie nowego miejsca pamięci z tablicami w języku polskim i niemieckim:  „Nic nie jest zapomniane, nikt nie jest zapomniany” w parku pamięci, przez Starostę Landkreis Märkisch-OderlandGernota Schmidta, Prezesa Stowarzyszenia Ulricha Köhlera, przedstawiciela Ambasady Polskiej w Berlinie. Poświęcenia krzyża dokonał proboszcz parafii w Cedyni – ks. Michał Kostrzewa.

Goście honorowi posadzili także wspólnie drzewo pamięci. Na zakończenie, starą żołnierską pieśń „Śpij kolego”(Jak to na wojence ładnie) na trąbce zagrał nauczyciel Gimnazjum w Cedyni – pan Sylwester Blachnierek.

Udział w uroczystościach był jednym z punktów programu podróży historycznej, zorganizowanej przez COKiS i Stowarzyszenie Henrykowskie w Siemczynie. Nasze lokalne stowarzyszenia: Bractwo Historyczne Comitatus, Stowarzyszenie Przyjaciół Gimnazjum im Mieszka I w Cedyni, Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Cedyńskiej, miały okazję do nawiązania współpracy i wymiany doświadczeń. Wycieczka rozpoczęła się zwiedzaniem wystawy w Muzeum Regionalnym w Cedyni i poznawaniem pod kierunkiem pani Magdaleny Jakołcewicz najważniejszych zabytków miasta. Z bogatą historią regionu i atrakcjami turystycznymi zapoznawał nas pan Andrzej Kordylasiński – Prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Cedyńskiej. Ideę rewitalizacji założeń parku Dolina Miłości w Zatoni Dolnej przedstawił pan Ryszard Matecki z Ośrodka Edukacji Regionalnej Wiejski Kocur. Zwiedzaliśmy także podnośnię do barek w Niederfinow. Ze zbiorami muzeum założonego przez niemieckie stowarzyszenie Gedenkstattenverein w Neuküstrinchen zapoznawał nas pan Andre Vogel.

Organizatorzy pragną podziękować Prezesowi Stowarzyszenia Henrykowskiego w Siemczynie- panu Zdzisławowi Andziakowi za umożliwienie wspólnej podróży naszym mieszkańcom, oraz pani Barbarze Ziemiańskiej za pomoc w tłumaczeniu językowym.

{gallery}2015/04_20/{/gallery}