Ponad 70 osób przybyło w piątkowy wieczór 20 listopada 2015 r., do Siekierek / Gmina Cedynia /, na wieczornicę zorganizowaną przez Cedyński Ośrodek Kultury i Sportu oraz Sołtysa Sołectwa Siekierki – Franciszka Liszkę. Spotkanie w obszernej piwnicy domu zbudowanego na początku ubiegłego stulecia zdominowały prezentacje dawnych fotografii i opowieści o historii bliskiej i dalekiej.
Przybyli mieszkańcy i pasjonaci z całego regionu, żywo komentowali archiwalne fotografie, przywoływane w kolejnych, trzech prezentacjach. Dr Piotr Maliński z Katedry Badań nad Konfliktami i Pokojem Uniwersytetu Szczecińskiego wprowadził zebranych w tematykę odrzańskich promów i żeglugi na Odrze w wykładzie pt.: „Przeprawy promowe w północnej części Kotliny Freienwaldzkiej - historia i współczesność”, Robert Michalak z Poznania szczegółowo scharakteryzował historię mostów w Siekierkach oraz kolejowej, zapasowej przeprawy strategicznej na Odrze a niżej podpisany przedstawił prezentację multimedialną pt. Siekierki – historia znikania…
Podczas dyskusji uczestników spotkania, udało się ustalić gdzie dokładnie stały, pokazywane na zdjęciach dawne zabudowania, nieistniejącej już osady Trutwiniec/ Eichhornmuhle. Nieoceniony ukazał się zbiór pocztówek pana Rafała Kubicy z Mieszkowic.
Podczas piątkowego wieczoru przedstawiono wiele ciekawostek, które nie zawsze były znane samym mieszkańcom Siekierek. Zaprezentowana najnowsza publikacja niemieckiego badacza dr Thomasa Wagnera, poświęcona Siekierkom, ukazała zebranym nieznane wcześniej spojrzenie oczyma byłych mieszkańców. Siekierki, wcześniej miejscowość letniskowa – odwiedzana m.in. przez berlińczyków - obecnie ma szansę na rozwój właśnie poprzez usługi skierowane do turystów. Ważnym głosem podczas spotkania było wystąpienie Burmistrz Cedyni – pani Gabrieli Kotowicz, która poinformowała widzów o planach gminy związanych z budową świetlicy i schroniska oraz wykorzystania mostu do utworzenia polsko-niemieckiej ścieżki rowerowo-pieszej.
Była to okazja nie tylko do snucia opowieści o świecie, który odszedł i który budzi nostalgię ale do skonfrontowania rozproszonej we wspomnieniach mieszkańców wiedzy.
Po części wykładowej rozpoczęło się spotkanie integracyjne z poczęstunkiem przygotowanym przez Sołtysa Liszkę. Dyskusjom nie było końca.
W sobotę 21 listopada o godz. 10.00 rozpoczął się spacer historyczny po Siekierkach. Przewodnikami byli prelegenci z piątkowego spotkania oraz sami mieszkańcy. Nieocenionym źródłem informacji był pan Jerzy Rączkowski. Podczas spaceru mogliśmy skonfrontować obrazy z prezentacji multimedialnych ze stanem dzisiejszym obiektów, których pozostałości trudno czasami odnaleźć w terenie. Odwiedziliśmy most na Odrze i stację kolejową, pozostałości młyna wodnego w okolicy Trutwińca i kruszarni kamieni. Na podstawie planów i wskazań GPS udało się ustalić posadowienie nieistniejącego wiatraka. W Siekierkach znajduje się także przedwojenna strzelnica z zachowanymi schronami dla obsługi ustawiającej figury strzeleckie i teren dawnego boiska sportowego, obecnie porośniętego sosnowym lasem. Jednym z postulatów zgłoszonych przez uczestników wycieczki było utworzenie ścieżki spacerowej na bocznym nasypie kolejowym biegnącym od Siekierek do pomnika i stacji kolejowej, dając tym samym teren do działań rekreacyjno-turystycznych, jak i wpływając na poprawę bezpieczeństwa pieszych.
Sobotni spacer zakończyło wspólne ognisko.