Szukaj

16 kwietnia 2015 r będziemy obchodzić 70. rocznicę forsowania Odry i rozpoczęcia operacji berlińskiej, w wyniku której zakończyła się II wojna światowa.

W tym dniu przypada również 55-lecie nadania imienia Bohaterów 1. Armii Wojska Polskiego Szkole Podstawowej w Cedyni, gdzie w czwartek o godzinie 10.00 odbędzie się uroczysty apel z udziałem społeczności szkolnej, władz samorządowych oraz przedstawicieli grup rekonstrukcji historycznych z Warszawy, Szczecina i Dzierżoniowa. O godzinie 18.00 na wernisaż zaprasza także Muzeum Regionalne w Cedyni (pl. Wolności 4). Zobaczymy nową aranżację wystawy stałej oraz ekspozycję poświęconej walkom nad Odrą w marcu i kwietniu 1945r. Wernisaż wzbogacą prezentacje grup rekonstrukcyjnych m.in. przedstawicieli Bractwa Historycznego Comitatus z Cedyni. Obejmą oni symboliczną klamrą dziejów, wojenną historię Ziemi cedyńskiej.

Główne uroczystości rocznicowe odbędą się w sobotę 18 kwietnia na Cmentarzu Wojennym w Starych Łysogórkach oraz przy Pomniku Sapera w Gozdowicach. Bogaty program uroczystości znajdą Państwo na stronach internetowych Gminy Mieszkowice i Gminy Cedynia. Również 18 kwietnia cedyńskie Muzeum oraz wieża widokowa będą udostępnione bezpłatnie w godzinach od 9.00 do 18.00.

Pomnikowy czołg IS-2

Trwające od kilku tygodni przygotowania do obchodów dobiegły końca. Dzięki zaangażowaniu firmy Apexim, pomnik Matek Polek czekających na powrót synów z wojny w Osinowie Dolnym, oraz jego otoczenie zostały uporządkowane a mała architektura odświeżona. Na trasie dojazdu do Cmentarza wojennego w Starych Łysogórkach wyeksponowany został pomnik ku czci polskich saperów w Siekierkach (przy dawnym moście kolejowym). W prace zaangażowali się pracownicy Zakładu Gospodarki Komunalnej w Cedyni, Sołectwo Siekierki i Kopalnia Surowców Mineralnych w Bielinku. Osobistego wsparcia udzielił Kierownik kopalni – pan Andrzej Muzia. Przygotowano także nową tablicę przy pomniku.

Pomyślnie zakończyła się marcowa akcja Wiosenny Clean. Pomnikowy czołg IS-2, oczyszczony przez pasjonatów techniki wojskowej, został pomalowany przez pracowników Zakładu Gospodarki Komunalnej w Mieszkowicach. Wsparcia udzielił pan Stanisław Mazurek z Lęborka, właściciel firmy Amicus, który podarował farbę i specjalistyczne urządzenia malarskie na rzecz Muzeum pamiątek Wojsk Inżynieryjnych 1. Armii Wojska Polskiego w Gozdowicach. Warto również odwiedzić zrekonstruowany przez Gminę Mieszkowice punkt dowodzenia 1. AWP na wzgórzu pod Gozdowicami.

punkt dowodzenia 1. AWP na wzgórzu pod Gozdowicami

W ramach współpracy transgranicznej, na zaproszenie stowarzyszenia historycznego Gedenkstattenverein Neukustrinchen e.v, mieszkańcy naszej gminy wezmą udział w uroczystościach organizowanych przez naszych sąsiadów zza Odry. 19 kwietnia o godz. 14.00 w Neuküstrinchen odbędzie się msza ekumeniczna w intencji ofiar II wojny światowej, poległych na Oderbruch, a tuż po niej odsłonięcie krzyży i tablicy pamiątkowej „Nic nie jest zapomniane, nikt nie jest zapomniany” – nowego miejsca pamięci, wykonanego siłami własnymi mieszkańców tej miejscowości. Będzie można zwiedzić lokalne muzeum, powstałe dzięki zaangażowaniu pasjonatów oraz wejść na wieżę kościoła, skąd rozciąga się imponująca panorama na miejsca historycznych walk z kwietnia 1945 roku.

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w uroczystościach 70. Rocznicy Forsowania Odry w Rejonie Pamięci Narodowej.

Opracowanie: Paweł Pawłowski, Cedyński Ośrodek Kultury i Sportu