Festiwal „Ce-dynia na okrągło” był pierwszą z cyklicznych imprez prezentujących lokalne produkty naszego regionu i podsumowaniem konkursu na dynię z Cedyni. Nawet jesienna aura sprzyjała wspólnej zabawie mieszkańców i gości na cedyńskim rynku.
Uroczystego otwarcia Festiwalu dokonała Burmistrz Cedyni Gabriela Kotowicz w towarzystwie Radnych Miejskich i Sołtysów, Starosty Gryfińskiego Wojciecha Konarskiego, dr Grzegorza Russaka, Senatora RP Sławomira Preissa, Poseł Ewy Żmudy-Trzebiatowskiej oraz Posła Arkadiusza Litwińskiego. Występy amatorskich zespołów z naszego regionu: Kalimery z Bielinka, Nastroje z Morynia, Złotej jesieni z Dolic, Biesiady z Warnic i Platerówek z Boleszkowic, a także młodzieżowego zespołu z Cedyni, zaprosiły widzów do wspólnego śpiewania i tańców. W klimat magicznej jesieni wprowadziły nas nostalgiczne melodie Tadeusza Wasilewskiego i występ legendarnego zespołu Sklepu z Ptasimi Piórami.
Pod sceną, od samego rana Koła Gospodyń z naszej Gminy, wystawcy i producenci produktów regionalnych zachęcali widzów do degustowania przygotowanych potraw, wśród których królowała dynia. Dynia była także składnikiem gulaszu z Jelenia, gotowanym na oczach widzów przez zespół dr Grzegorza Russaka. Niezwykle interesująca i bogata w anegdoty gawęda o dziedzictwie kulinarnym zachęciła wszystkich do degustacji potrawy Festiwalu. Sam mistrz, oblegany przez tłumy fanów, podpisywał swoje książki w specjalnej altanie skonstruowanej wg pomysłu pani Haliny Wołosz (firma Milektron). Pamiątkowa drewniana dynia z podpisami uczestników Festiwalu będzie coroczną tradycja tego wydarzenia.
Równolegle z koncertami, odbywały się warsztaty dla dzieci i młodzieży: z ceramiki, tworzenia lalek oraz te najbardziej widowiskowe – cyrkowe.
Festiwal prowadził dyrektor Cedyńskiego Ośrodka Kultury i Sportu Paweł Pawłowski.
W Muzeum Regionalnym odbywały się także spotkania: z prof. Zbigniewem Kruszewskim, z artystą-rzeźbiarzem Sławomirem Biżkiem, debatowaliśmy o stowarzyszeniach z Adamem Osenkowskim, o kobietach w samorządzie dyskutowały kobiety - Gabriela Kotowicz (Burmistrz Cedyni), Teresa Sadowska (wójt Gminy Banie) i Anna Kusy-Kłos (wójt Gminy Widuchowa) . Wraz z dyrektor Zespołu Parków Krajobrazowych, panią Dorotą Janicką, przedpremierowo udaliśmy się na wytyczoną ścieżkę turystyczną w rezerwacie Wrzosowiska Cedyńskie.
Najbardziej wyczekiwanym punktem programu był konkurs na dynię z Cedyni. Rywalizacja była na wysokim poziomie i komisji bardzo trudno było zdecydować o wyborze laureatów. Nagrody ufundowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego, Karczmę Land, Salon Fryzjerski Barbary Głodek, Salon Darii Siegień, Restaurację McDonalds, zostały wręczone zwycięzcom wraz z pamiątkowymi dyplomami. Swoją nagrodę specjalną ufundował również Starosta Gryfiński.
Burmistrz Cedyni Gabriela Kotowicz oraz Dyrektor COKiS Paweł Pawłowski pragną serdecznie podziękować wszystkim uczestnikom i widzom Festiwalu za obecność i wspólną zabawę, a także osobom, firmom, instytucjom i mediom, które wsparły nas w przygotowaniach:
Halinie Wołosz, właścicielce firmy Milektron Sp.z o.o.
Andrzejowi Łazowskiemu – Prezesowi Stowarzyszenia Czas Przestrzeń Tożsamość
Pracownikom Cedyńskiego Ośrodka kultury i Sportu
Pracownikom Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Cedyni
Jarosławowi Rzepie – Wicemarszałkowi Zachodniopomorskiemu
Dorocie Janickiej – Dyrektor Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Zachodniopomorskiego
Iwonie Główka-Kamyszek- Nadleśniczej Nadleśnictwa Mieszkowice
Kołom Łowieckim: Trop z Cedyni i Szarak przy Ministerstwie Gospodarki
Towarzystwu Miłośników Ziemi Cedyńskiej
Cedyńskiemu Bractwu Historycznemu Comitatus
Patronom medialnym:
TVP SA oddział w Szczecinie
Gazeta Chojeńska
Zachodniopomorski Przewodnik zp.pl
Igryfino.pl
Chojna News
Chojna24.pl
Cedynia bez cenzury.pl
Laureaci konkursów:
Konkurs „Największa dynia”:
I - Andrzej Mazur, dynia nr 2
II - Tatiana Jarmoluk, dynia nr 15
III - Sołectwo Bielinek, dynia nr 5
Konkurs „Najdziwniejsza dynia”:
I - Sołectwo Osinów Dolny, nr 13
II - Koło Gospodyń Wiejskich z Piasku, nr 3
III - Sołectwo Lubiechów Górny, nr 12
Wyróżnienie - Andrzej Mazur, nr 2
Konkurs „Potrawa z dyni”:
I - Koło Gospodyń Wiejskich z Piasku, potrawa nr 3
II - Szkoła Podstawowa im. Leśników Polskich w Piasku , potrawa nr 8
III - Sołectwo Lubiechów Górny, potrawa nr 12
Wyróżnienie - sołectwo Bielinek, potrawa nr 5
Wyróżnienie - Andrzej Mazur, potrawa nr 2
Nagroda Indywidualna Starosty Gryfińskiego Wojciecha Konarskiego dla Najbardziej Zjawiskowego Stoiska dla Pani Doroty Bogdanowicz.
Konkurs „Dynia w sztuce”:
I - Dorota i Zbigniew Bogdanowicz, praca nr 1
II - Danuta Brzezińska, praca nr 7
III - Sołectwo Osinów Dolny, praca nr 13
Wyróżnienie - Przedszkole Miejskie w Cedyni, praca nr 10
Wyróżnienie - GRYFGARB, praca nr 16