Szukaj

Lubiechów Górny witał dożynkowych gości barwnymi dekoracjami domów i ulic. W sobotnie popołudnie 12 września delegacje sołectw Gminy Cedynia licznie pojawiły się wraz ze zdobnymi wieńcami przed kościołem pw. Świętego Józefa Robotnika. Uroczystość zgodnie z dożynkowym ceremoniałem, prowadził Paweł Pawłowski dyrektor Cedyńskiego Ośrodka Kultury i Sportu. Sołectwa i zgromadzonych gości powitała Burmistrz Cedyni Gabriela Kotowicz. Po prowadzeniu wieńców i pocztów sztandarowych do świątyni, uroczystą Mszę Świętą dziękczynną za tegoroczne plony poprowadził ks. Zbigniew Stachnik.

Po mszy, w formie dożynkowego korowodu, prowadzonego przez starostów dożynek w asyście zespołu ludowego Jutrzenka, uczestnicy przeszli na boisko sportowe w Lubiechowie Górnym. Na czele korowodu jechała udekorowana bryczka zaprzężona w dwa konie.
Burmistrz Cedyni – Gabriela Kotowicz - dziękowała rolnikom za ich ciężką prace i zebrane plony, oraz życzyła by dożynkowy bochen chleba stał się symbolem pomyślności wszystkich mieszkańców Gminy Cedynia.
Udekorowani wiankami i butonierkami starostwie dożynkowi, przekazali chleb i sól na ręce Burmistrz Cedyni, która w towarzystwie Przewodniczącego Rady Miejskiej w Cedyni Krzysztofa Nowaka,  Sołtys Lubiechowa Górnego pani Anny Numryk, Radnego Rady Miejskiej Marcina Palucha i członków Rady Sołeckiej, dzieliła się chlebem z uczestnikami dożynek. Nastąpiły prezentacje stołów przygotowanych przez Sołectwa i Koła Gospodyń Wiejskich. A komisja konkursowa – Elżbieta Lach (dyrektor biura DIROW), Andrzej Łazowski (Zachodniopomorski Urząd Marszałkowski) i Andrzej Salwa (Burmistrz Mieszkowic) wybierali najładniejsze wieńce i prezentacje kulinarne dożynek.
Starostowie dożynkowi -  Pani Justyna Trybalska z Lubiechowa Górnego i Pan Janusz Wolski z Lubiechowa Dolnego -  przyjmowali gratulacje w specjalnej altanie przygotowanej przez panią Halinę Wołosz z firmy Milektron we współpracy z KGW Lubiechów Górny.
W konkursie na najpiękniejszy wieniec  wykonany metodą tradycyjną, na podium stanęły:
1. sołectwo Lubiechów Dolny,  2. sołectwo Żelichów,  3. sołectwo Piasek

W konkursie na najpiękniejszy wieniec metodą dowolną pierwsze miejsce zajęło Sołectwo Stary Kostrzynek, drugie miejsce-  sołectwo Siekierki, a trzecie-  sołectwo Lubiechów Górny

W konkursie na Stoły kulinarne laury otrzymali:
1. sołectwo Piasek
2. sołectwo Osinów Dolny
3. sołectwo Lubiechów Dolny

W potyczkach sołeckich także mamy zwycięzców:
1. sołectwo Lubiechów Dolny
2. sołectwo Bielinek
3. sołectwo Czachów

W programie dożynek, pracownicy Cedyńskiego Ośrodka Kultury zapewniali wiele atrakcji dla dzieci i młodzieży. Na scenie prezentowały się zespoły ludowe; Kalimera, Jutrzenka i Marzenie.  W kilku odsłonach słuchaliśmy lokalnych amatorów z akompaniamentem pana Jacka Nowakowskiego, prowadzącego w naszej gminie warsztaty muzyczne (Malinka, Jacki). Do tańca przygrywała kapela Rewir, a gwiazda wieczoru- duet Talking Brothers zaprosił nas w podróż do lat 80-tych i wspólnego śpiewania znanych piosenek Modern Talking.

Wydarzeniami towarzyszącymi dożynkom było zwiedzanie wsi Lubiechów Górny z przewodnikiem, na które goście przybyli m.in. ze Szczecina, Gryfina i Chojny. Dyrektor COKiS, Paweł Pawłowski zapoznał uczestników wycieczki z historią miejscowości i jej zabytkami. W gospodarstwie Lubi-Star, pan Marek Kaczorowski prezentował maszyny i ciągniki rolnicze używane obecnie w produkcji rolnej. Wspólnie zwiedziliśmy także dawny park podworski oraz XIII wieczny kościół. Atrakcją była prezentacja zwierząt gospodarskich – hodowla bażantów, królików, kur ozdobnych i krów holenderskich. Ciekawą  propozycją były przejażdżki specjalnym powozem z ciągnikiem zorganizowanym przez pana Jana Pocieja. Dużym zainteresowaniem cieszyła się wystawa „Lubiechów na starej fotografii”, przygotowana przez Marka Kaczorowskiego i Wojciecha Numryka.

Dożynki Gminne w tym roku zmieniły swoją formułę. Gospodarze – sołectwo Lubiechów Górny- mieli okazję zapoznać uczestników i gości z potencjałem swojej miejscowości: nie tylko malowniczym krajobrazem i architekturą, ale i zgraną społecznością, która potrafiła wspólnie przygotować się do uroczystego święta plonów. Stanowisko obsługiwane przez mieszkańców i Koło Gospodyń Wiejskich cieszyło się dużym uznaniem gości, którzy degustowali z zainteresowaniem specjałów lokalnej kuchni.
Program wydarzenia przygotowywany był w ścisłej współpracy z Cedyńskim Ośrodkiem Kultury i Sportu. Dużą pomoc organizacyjną wykazała także jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej z Lubiechowa Górnego.

Dożynki Gminne odbyły się także dzięki mecenasom, sponsorom, którzy udzielili pomocy finansowej i rzeczowej:

Bank Spółdzielczy Chojna o/Cedynia
Agnieszka i Tomasz Fedorowicz
Barbara i Władysław Edelmuller - Gospoda u Barbary
Krzysztof Górecki, Sławomir Kruszyński restauracja A’riva 
Ada Józefczyk- Kancelaria Notarialna
Małgorzata  Kowalczyk
Narcyz Organista - Lubi-Star Sp. o.o. –Lubiechów Górny
Stanisław Martyka
Mega Sport Spółka
Tomasz Monkiewicz , Leszek Chełstowski- Max Piekarnia Chojna
Nadleśnictwo Mieszkowice
Żaneta i Jan Noworolnik
Volker  Pfeiffer
Małgorzata i Marek Przybyła
Małgorzata i Tomasz Siergiej
Tadeusz Świderski
Wioletta Więcławska
Halina Wołosz – Milektron
Barbara i Bogdan Drela
Magdalena i Jan Olszańcy – Miody Jana
Anna i Marek Osowscy
Beata i Marcin Paluch
Agnieszka Patrzykowska
Małgorzata i Sebastian Portkowscy
Monika i Marek Drela
Stanisław Pociej

Małgorzata Kowalczyk
Marek Grynkiewicz - Mega Sport Spółka
Adam Babicki
Marek Kaczorowski
Numryk Wojciech
Piotr Kobusiak
Peter Natuschke- dyrektor Skansenu w Altranft

Serdeczne podziękowania kierujemy również do:

Ochotniczej Straży Pożarnej, Koła Gospodyń Wiejskich, Sołtys Anny Numryk i Rady Sołeckiej oraz wszystkich mieszkańców Lubiechowa Górnego, którzy włączyli się w przygotowanie Dożynek Gminnych 2015. Ponadto, dziękujemy sołectwom z Gminy Cedynia za aktywny udział w Dożynkach, za ogrom pracy jaki włożyli w pięknie wykonane wieńce, bogactwo potraw oraz świetną zabawę. 

GALERIA 1

GALERIA 2

GALERIA 3