Szukaj

Warsztaty o kulturze i naturze, występy artystyczne, potrawy regionalne i konkursy, towarzyszyły obchodom Święta Starego Kostrzynka.

Wydarzenie pn. „Nad Rozlewiskiem” rozpoczęło się w południe 14 sierpnia 2015r warsztatami dla pracowników samorządu, domu kultury i stowarzyszeń zainteresowanych poznaniem walorów turystycznych i kulturowych miejscowości. Zajęcia terenowe w formie zwiedzania miejscowości prowadziły: pani Anna Bartczak z Biura Dokumentacji Zabytków oraz pani Dorota Janicka – dyrektor Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Zachodniopomorskiego. Podczas wycieczki prowadzonej przez Sołtysa- pana Dariusza Kopij, uczestnicy mogli zapoznać się z dziejami miejscowości, walorami przyrodniczymi i architektonicznymi. Położenie nad rozlewiskiem Odry oraz szybko nagrzewające się wzniesienia, pozwalały na rozwój rybołówstwa oraz hodowlę zwierząt, szczególnie bydła i owiec, które wypasano na murawach. Typowe dla tego regionu budownictwo ryglowe  (konstrukcje szkieletowe) dominowało krajobraz wsi. Stary Kostrzynek jest wsią o średniowiecznym rodowodzie, gdzie zabudowania początkowo ciągnęły się wzdłuż jednej drogi (ulicówka), a przy rozwoju miejscowości przyporządkowano do wsi drogi poboczne (wielodrożnica). Wg źródeł, w XIX wieku wieś liczyła 700 osób. Obecnie mieszka w niej na stałe ponad 100 osób. Charakterystyczną budowlą jest odbudowany po II wojnie światowej Kościół (datowany na przełom XV i XVI wieku), jednak to XIX wieczne chałupy ryglowe stanowią o zabytkowej przeszłości Starego Kostrzynka. Miejscowość przed regulacją Odry nazywana Kostrzynkiem, po drugiej stronie rzeki posiada swój odpowiednik w miejscowości Neu Kustrinchen. Podczas warsztatów dowiedzieliśmy się także o doświadczalnym programie prowadzonym od kilku lat na tych terenach przez Klub Przyrodników: odtwarzaniu murawy kserotermicznej poprzez sezonowy wypas owiec wrzosówek. Zwiedzaliśmy także pozostałości po dawnym cmentarzu, nieistniejących już zabudowań gospodarczych, miejscu gdzie posadowiony był wiatrak.

O 18.00 nastąpiło oficjalne rozpoczęcie Święta Starego Kostrzynka, dyrektor COKiS Paweł Pawłowski oraz Sołtys Dariusz Kopij zaprosili gości do odsłonięcia tablicy upamiętniającej dzieje miejscowości. Tablicę odsłoniła Burmistrz Cedyni, pani Gabriela Kotowicz w towarzystwie byłego Sołtysa Andrzeja Gartmana.

Wyczekiwany konkurs „rzut kaloszem o puchar Sołtysa” wzbudził wiele emocji. Do konkurencji stanęli także goście z Neu Kustrinchen. Rywalizacja była niezwykle wyrównana.

Ciekawostek z dziejów miejscowości dowiedzieliśmy się także podczas prezentacji Pawła Pawłowskiego „Stary Kostrzynek na dawnej fotografii’, po którym mieszkańcy zadeklarowali pomoc dla Muzeum Regionalnego w Cedyni w udostępnieniu swoich rodzinnych zdjęć i pamiątek związanych z życiem codziennym w Starym Kostrzynku.

Zabawie tanecznej i koncertowi zespołu Piona z Kostrzyna, towarzyszyły animacje dla najmłodszych prowadzone przez panią Ewelinę Świderską z Cedyńskiego Ośrodka Kultury i Sportu. Niezwykle smaczne potrawy przygotowały panie z Koła Gospodyń Wiejskich ze Starego Kostrzynka.

{gallery}2015/20150817/{/gallery}