Szukaj

Cedyński Ośrodek Kultury i Sportu oraz Towarzystwo Miłośników Ziemi Cedyńskiej serdecznie zapraszają w sobotę 8 sierpnia 2015r do udziału w Rajdzie pieszym pod nazwą Poznaj swój region – rezerwat Bielinek.

Celem organizatorów jest zapoznanie mieszkańców powiatu gryfińskiego w atrakcjami przyrodniczymi i historycznymi Ziemi Cedyńskiej. Raz w miesiącu, podczas weekendu, będziemy zapraszać do wspólnej wędrówki po terenach Gminy Cedynia i nadodrza. Mamy nadzieję, że ta forma aktywnego wypoczynku spotka się z Państwa życzliwym przyjęciem. Serdecznie zapraszamy do poznania naszej małej ojczyzny, na własnych nogach!

Program:
10.45 - 8 sierpnia 2015r. – spotkanie na rynku w Cedyni przy placu Wolności.
11.00 – wymarsz spod Muzeum Regionalnego
15.00 – poczęstunek i planowane zakończenie Rajdu przy świetlicy wiejskiej w Bielinku

Trasa:
Rynek w Cedyni – polder cedyński ( żuławy cedyńskie ) – Markocin – Rezerwat Bielinek – świetlica wiejska w Bielinku

Zgłoszenia do 7 sierpnia 2015r.za pośrednictwem poczty elektronicznej na adres : Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. z dopiskiem w tytule email:  Rajd Bielinek,  osobiście w godzinach pracy biura Cedyńskiego Ośrodka Kultury i Sportu przy placu Wolności 4. od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 16.00 lub pod numerem telefonu 91-414-41-31

Udział w Rajdzie jest bezpłatny. Organizatorzy zapewniają napoje i poczęstunek na zakończenie Rajdu przy świetlicy wiejskiej w Bielinku. Wydarzenie jest organizowane w ramach Święta Bielinka – szczegółowy program na www.cedynia.pl
Rajd wiedzie przez obszary leśne - prosimy o zabranie stosownej do okoliczności i pogody odzieży turystycznej i wygodnych butów.
Przewodnicy:
Andrzej Kordylasiński – Towarzystwo Miłośników Ziemi Cedyńskiej
Paweł Pawłowski – Samorząd Przewodników Turystycznych woj. zachodniopomorskiego PTTK

Partnerzy:
Sołtys i Rada Sołecka Bielinka.
Koło Gospodyń Wiejskich w Bielinku

Cedynia jest najdalej na zachód położonym miastem Polski. Znajduje się w zachodniej części woj. zachodniopomorskiego, w południowo-zachodniej części powiatu gryfińskiego. Leży na zachodnim krańcu Pojezierza Myśliborskiego, na kilku wzniesieniach Wzgórz Krzymowskich (dochodzących do 60 m n.p.m.). Na zachód od miasta rozciąga się szeroko polder, który powstał w wyniku regulacji Odry w XIX wieku. Obszar ten, zwany Żuławami Cedyńskimi, znajduje się nawet w nieznacznej depresji - 0,3 m n.p.m.

Rezerwat przyrody Bielinek – rezerwat florystyczny o powierzchni 75,5 ha, położony w pobliżu miejscowości Bielinek w gminie Cedynia, na zboczach doliny Odry. Obejmuje zespoły leśno-stepowe z jedynym w Polsce stanowiskiem dębu omszonego, a także wieloma chronionymi, rzadko spotykanymi gatunkami kserotermicznymi i leśnymi. Znajduje się w granicach Cedyńskiego Parku Krajobrazowego.

Obszar rezerwatu został objęty tymczasową formą ochrony już 11 listopada 1927 roku, a tydzień później wydano zarządzenie, na mocy którego teren w obecnych granicach rezerwatu stał się obszarem chronionym Naturschutzgebiet Bellinchen a. d. Oder (Obszar chroniony "Bielinek nad Odrą"). Po zmianie granic po zakończeniu II wojny światowej obiekt został uznany przez polskie władze za rezerwat florystyczny na podstawie zarządzenia Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego Nr 73 z 14 lutego 1957 r.

Poznaj swój region – rezerwat Bielinek