Szukaj

W piątek 27 marca 2015 r. ponad 200 uczniów z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Cedyni im. Bohaterów 1. Armii Wojska Polskiego oraz Gimnazjum im. Mieszka I w Cedyni uczestniczyło w zorganizowanym przez Cedyński Ośrodek Kultury i Sportu rajdzie pieszym pt. „Marszem przez historię - szlakiem walk 1. Samodzielnej Brygady Moździerzy 1. AWP”.

Trasa leśnym szlakiem, którą przemaszerowała młodzież mierzyła ponad 8 km. Uczniowie wyruszyli spod szkoły w Cedyni, a rajd zakończyli przy pomniku Matek Polek w Osinowie Dolnym.

W czasie rajdu dzieci wysłuchały prelekcji na temat walk w Cedyni oraz na Przyczółku Osinkowskim, które miały tu miejsce 70 lat temu. Terenowa lekcja historii dała możliwość pokazania młodzieży dokładnych  miejsc, w których toczyły się walki w marcu 1945 r. oraz ich materialnych pozostałości w postaci okopów.

Uroczystości rocznicowe w Osinowie Dolnym

O godz. 11:30 pod Pomnikiem Matek Polek  nieopodal przejścia granicznego w Osinowie Dolnym miały miejsce uroczystości rocznicowe, którym przewodniczyła Pani Burmistrz Cedyni Gabriela Kotowicz. W uroczystościach uczestniczyli żołnierze z 5. Pułku Inżynieryjnego im. Ignacego Prądzyńskiego w Szczecinie pod dowództwem porucznika Czarneckiego, a także młodzież szkolna z Cedyni i mieszkańcy gminy Cedynia. Pani Burmistrz w czasie uroczystości podkreśliła jak ważne dla naszej gminy jest pielęgnowanie historii, a także dbałość o dobre stosunki międzynarodowe z naszym sąsiadem. Przybyłe na uroczystość delegacje z  Urzędu Gminy Cedynia, Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im. Bohaterów 1. Armii Wojska Polskiego w Cedyni, Gimnazjum im. Mieszka I w Cedyni oraz Sołectwa Osinów Dolny uroczyście złożyły kwiaty pod Pomnikiem.

Po uroczystościach przy pomniku Matek Polek w Osinowie Dolnym wszyscy uczestnicy udali się pod Górę Czcibora. Odbyło się tam ognisko, w czasie którego piechurzy mogli zregenerować swoje siły posilając się kiełbaską z ogniska.

Organizatorzy pragną podziękować Posterunkowi Policji w Cedyni za pomoc w zabezpieczeniu przemarszu na ulicach Cedyni i Osinowa Dolnego oraz OSP w Osinowie Dolnym za zabezpieczenie rajdu oraz pomoc w przygotowaniu ogniska. Dziękujemy również nauczycielom z cedyńskich szkół za opiekę nad grupami oraz najmłodszym uczestnikom, że tak dzielnie i grzecznie przeszli całą trasę.

{gallery}2015/27galeria/{/gallery}