Szukaj

Mieszkańcy Gminy Cedynia witali wczoraj flisaków, przypływających do brzegu Odry w Osinowie Dolnym.

W ciągu 20 lat historii Flisu Odrzańskiego, po raz pierwszy udało się skłonić flisaków do krótkiego pobytu na terenie Gminy Cedynia. Uczestnicy wyprawy zostali ugoszczeni przez Koło Gospodyń Wiejskich z Cedyni domowymi ciastami oraz gorącymi napojami. Przystanek flisaków przygotował Cedyński Ośrodek Kultury i Sportu. Instruktorki z COKiSu prowadziły także zabawy i plener rysunkowy dla najmłodszych, integrując zarówno dzieci z naszej gminy, jak i te, które podróżowały wraz z rodzicami na łódkach i tratwach.

9 lipca 2015r, od rana pojedyncze łódki i kutry przybijały do brzegu po stronie osinowa, jak i po stronie niemieckiej Hohenwunzen. Prawdziwe emocje budziła operacja przycumowania blisko 80 metrowej tratwy flisaków. Ze względu na warunki pogodowe (silny wiatr, przelotny deszcz), jak i niski stan wody, operacja ta nie była łatwa. Po sprawdzeniu możliwości technicznych przez Retmana Tratwy – Mieczysława Łabędzkiego, uczestnicy mogli przycumować i zejść bezpiecznie na ląd. Potrzeba przystosowania brzegu Odry w Osinowie Dolnym w celu umożliwienia ruchu turystycznego wydaje się konieczna. Mała przystań dla łódek, kajaków i jachtów z pewnością będzie cieszyła się dużym powodzeniem, przede wszystkim ze względu na bliskość kanału Odra-Havela, jak i ofertę handlowo-usługową w Osinowie.

Przy przystani w Osinowie Dolnym na flisaków czekała ciepła kawa i herbata oraz ciasto przygotowane przez Koło Gospodyń z Cedyni, panią Milenę Kroczak oraz panią Katarzynę Sobalę. Animatorzy z Cedyńskiego Ośrodka  Kultury i Sportu przygotowali dla dzieci i młodzieży wiele atrakcji. Jedną z nich był plener malarski, a jego tematem był Flis Odrzański w oczach dzieci i młodzieży. Wykonane prace będzie można zobaczyć w świetlicy Tęcza. Pomimo mało sprzyjającej pogody dzieci chętnie brały udział w grach i zabawach.

Gości i mieszkańców powitali: pani dr Elżbieta Marszałek – pomysłodawczyni Flisu oraz Wiceprezes Zarządu Głównego Ligi Morskiej Rzecznej, Komodor Flisu – Włodzimierz Grycner,  Retman- Mieczysław Łabędzki, Przewodniczący Rady Miejskiej w Cedyni- Krzysztof Nowak, Radny Miejski Andrzej Mazur, oraz Burmistrz Mieszkowic- Andrzej Salwa, który przypłynął z Gozdowic wraz z flisakami. Gmina Cedynia podpisała się również pod Memoriałem w sprawie rzeki Odry, wydanym specjalnie na jubileuszową edycję Flisu. Specjalnie dla gości zaśpiewał Zespół Śpiewaczy Kalimera. Pomoc przy organizacji przystanku udzielił pan Ryszard Czapski z firmy Matrix oraz firma H.A.K Sp.zo.o.

Tradycją flisu jest by gospodarz przystanku popłynął z flisakami do następnego punktu podróży. Honory te czyniła Burmistrz Cedyni- pani Gabriela Kotowicz, która towarzyszyła flisakom do Widuchowej. Ostatnim etapem podróży  będzie Szczecin i  uroczyste zakończenie 20. Flisu Odrzańskiego podczas Dni Odry.

Flisacy zawitali do Osinowa

... kliknij zdjęcie aby przejść do galerii ...