Szukaj

W czwartek 9 lipca 2015r o godzinie 11.00, Cedyński Ośrodek Kultury i Sportu serdecznie zaprasza mieszkańców gminy Cedynia do powitania flisaków – uczestników XX Flisu Odrzańskiego.

Na przystani nad Odrą w Osinowie Dolnym, vis a vis dawnego wjazdu do fabryki celulozy (obecnie targowisko w pobliżu mostu drogowego - Polenmarkt), zacumują jednostki biorące udział we Flisie. Pomiędzy godziną 11.00 a 14.00 będzie można podziwiać barwną kawalkadę flisaków, a na nabrzeżu jednocześnie w ramach pikniku będą się odbywały występy artystyczne, animacje dla dzieci i młodzieży oraz plener rysunkowy.

Specjalnie z tej okazji zostanie uruchomiony autobus, który dowiezie mieszkańców na teren gdzie będzie się odbywał piknik nad Odrą. Szczegółowy program odjazdów z poszczególnych miejscowości zamieszczamy poniżej. 

Serdecznie zapraszamy na przystań w Osinowie Dolnym!

Tegoroczna trasa flisu mierzy 655 km. Flisacy wypłynęli 27 czerwca z Kędzierzyna Koźla i zakończą swój rejs 11 lipca w Szczecinie. Po drodze odwiedzą również gminę Cedynia. 9 lipca ich łodzie zatrzymają się w Osinowie Dolnym. Flisacy z nadodrzańskich miast będą mieli tego dnia okazję poznać Cedynię, jej historię i walory przyrodnicze.

Celem flisu jest m.in. promowanie turystycznego i rekreacyjnego zagospodarowania Odry w ramach działalności Ligi Morskiej i Rzecznej oraz Stowarzyszenia na Rzecz Miast i Gmin Nadodrzańskich, integracja mieszkańców miast i gmin nadodrzańskich po stronie polskiej i stronie niemieckiej wokół wspólnych spraw, świętowanie Dnia Rzeki Odry w poszczególnych miejscowościach, upowszechnianie turystyki i krajoznawstwa wśród dzieci i młodzieży, promocja województwa zachodniopomorskiego jako miejsca do uprawiania turystyki na całej trasie Flisu, promowanie walorów turystycznych Szczecińskiego i Cedyńskiego Parku Krajobrazowego.

Flis Odrzański to także kontynuacja rozpoczętych w ubiegłym roku badań nad fenomenem Flisu Odrzańskiego, który w tym roku obchodzi swój XX jubileusz. Studenci i absolwenci Wydziału Humanistycznego US stworzyli nowy program naukowo-badawczy „Flis Odrzański – etnologiczne badania pogłębione”, który będzie realizowało 7 osób pod opieką merytoryczną koordynatora programu – dra Piotra Malińskiego. Tym razem przemierzane będą nurty Odry wojskową łodzią desantową typu ŁD, udostępnioną przez jednego ze sponsorów. Jednostka napędzana jest spalinowym silnikiem przyczepnym o mocy 35 KM. 

Flis Odrzański nie tylko stwarza okazję do przeprowadzenia ciekawych badań terenowych, lecz jest także niezwykłą przygodą i silnym osobistym przeżyciem, które na długo pozostaje w pamięci. Jest zmaganiem z groźnym żywiołem – wodą, a także z własnymi słabościami i obawami. W trakcie spływu panuje wyjątkowa atmosfera, poczucie wspólnoty w grupie dążącej do osiągnięcia wyznaczonego celu. Wielką rolę odgrywa w tym względzie wzajemna życzliwość i chęć niesienia bezinteresownej pomocy. Są to cechy powszechnie występujące na wodzie – w środowisku flisaków, wodniaków czy żeglarzy – nie tak często natomiast spotykane na lądzie.

Program:

11.00 – powitanie uczestników Flisu Odrzańskiego

11.30 – występ artystyczny Zespół śpiewaczy Kalimera

12.00 – Rozpoczęcie pleneru rysunkowego

12.15 – Animacje i konkursy dla dzieci i młodzieży 

13.00 – śpiewamy nad Odrą - blok muzyczny

 

Rozkład jazdy autobusów