Szukaj

Zespół Śpiewaczy Kalimera, Bractwo Historyczne Comitatus oraz Muzeum Regionalne z Cedyni reprezentowali naszą gminę podczas XII Dni Henrykowskich w Siemczynie.

Na zaproszenie Henrykowskiego Stowarzyszenia w Siemczynie w dniach 3-4 lipca 2015r mogliśmy zaprezentować uczestnikom pikniku bogactwo kulturowe i historyczne ziemi cedyńskiej. Podróż zorganizowana przez Cedyński Ośrodek Kultury i Sportu przy wparciu Urzędu Miejskiego w Cedyni, była formą rewizyty: w kwietniu br. Stowarzyszenie z Siemczyna wspólnie z nami obchodziło 70. rocznicę Forsowania Odry.

Dwunaste już Dni Henrykowskie to corocznie organizowana impreza plenerowa, w dawnym założeniu pałacowo-folwarcznym, w otoczeniu jednego z największych pałaców barokowych naszego województwa. Jej celem jest promocja walorów turystycznych i kulturowych Gminy Czaplinek i ziemi drawskiej. Życie dawnej wsi na szlaku kupieckim jest tłem trzydniowego festynu wiejskiego, na który składają się występy artystyczne, pokazy sztuki kulinarnej i lokalnego folkloru. Propagowanie kultury wiejskiej i jej bogactwa związanego z charakterystyczną kuchnią, obrzędowością oraz życiem folwarku i barokowego pałacu jest zasadniczym celem jaki przyświeca organizatorom. Inspiracją była dawna nazwa wsi – Heinrichsdorf (Henrykowo), a jej nazwę nadano na cześć założyciela – Heinricha, który służył w zakonie templariuszy. Pierwsze wzmianki o wsi pochodzą z roku 1292. Nazwa Henrykowo była stosowana do roku 1947. Obecni właściciele pałacu – rodzina Andziak – dla upamiętnienia tej nazwy - organizuje od 2004 roku Dni Henrykowskie. A powołane Henrykowskie Stowarzyszenie poprzez swoją aktywność kieruje uwagę gości i uczestników wydarzeń na ideę rewitalizacji barokowego pałacu, który stanowi „perełkę” architektury Pomorza Zachodniego.
 
W lipcowy weekend, pomimo upału, ponad 500 osób uczestniczyło w bogatym trzydniowym programie wydarzenia:  dniu folwarcznym, pałacowym i duchowym.

„Henrykowskie spotkania z folklorem” to pokazy sztuk kulinarnych i rzemiosła, stoiska ze zdrową żywnością, alejka dawnych rzemiosł, pokazy kowalstwa artystycznego i garncarstwa, występy artystyczne promujące szeroko rozumianą kulturę ludową oraz działania z zakresu edukacji ekologicznej, pokazy, konkursy i zawody związane z dawnym życiem na wsi. W tym roku nowością były warsztaty budownictwa ryglowego przygotowane przez Biuro Dokumentacji Zabytków w Szczecinie. Spacer po założeniu parkowym z komentarzem dr hab. Zbigniewa Sobisza z Uniwersytetu w Słupsku był gratką nie tylko dla miłośników flory. Plener rysunkowy z dr hab. Radosławem Barkiem skłaniał szczególnie młodzież do refleksji nad architekturą XVIII wiecznego pałacu. Dla najmłodszych przygotowano zabawy w ramach Festynu Rodzicielstwa Zastępczego. W samym pałacu natomiast: pokazy mody historycznej i tańców dworskich, gry i zabawy pałacowe pod opieką pani Aliny Karolewicz oraz prezentacje muzeów regionalnych „Muzea w Pałacu”. Na przypałacowych błoniach – prezentacje grup rekonstrukcji historycznej.

Piknikowi towarzyszyła konferencja naukowa – „Z dziejów ziemi drawskiej” – pod kierownictwem naukowym dr Zbigniewa Mieczkowskiego, prezentująca badania naukowe i związane z dziedzictwem architektury, kultury, zabytków przyrody i techniki pojezierza drawskiego. Dużym zainteresowaniem cieszyły się także wieczorne koncerty: arie barokowe i operowe w wykonaniu artystów bydgoskich, a także brawurowy recital Jacka Wójcickiego z Wielką Orkiestrą Filharmonii Koszalińskiej.

Cedyński Ośrodek Kultury i Sportu pragnie podziękować cedyńskim stowarzyszeniom za aktywność, a organizatorom Dni Henrykowskich  za możliwość prezentacji naszej Gminy w miejscu przepełnionym bogatą historią i entuzjazmem członków Henrykowskiego Stowarzyszenia, które od kilku lat czyni starania w odbudowie Pałacu.

{gallery}2015/99/{/gallery}