Szukaj

Na terenie naszego województwa coraz silniej rozprzestrzenia się roślina zwana barszczem Sosnowskiego, stanowiąca zagrożenie dla ludzi i zwierząt. Ten gatunek inwazyjny jest obecny niestety również na terenie naszej gminy (np. przy drodze z Cedyni do m. Radostów).

Barszcz Sosnowskiego

Jak podaje Wikipedia (http://pl.wikipedia.org/wiki/Barszcz_Sosnowskiego ), substancje zawarte w wodnistym soku oraz w wydzielinie włosków gruczołowych barszczu są toksyczne. Związki te w kontakcie ze skórą i w obecności światła słonecznego powodują oparzenia II i III stopnia. Objawy pojawiają się już po kilkunastu minutach od kontaktu, przy czym największa wrażliwość i natężenie pojawiania się objawów następuje w ciągu od 30 minut do 2 godzin od kontaktu z rośliną. Ponieważ zanim pojawią się objawy oparzeń, mija długi czas, przy nieświadomości ryzyka ofiary oparzeń nierzadko intensywnie i długo mają do czynienia z rośliną (narażone są zwłaszcza dzieci, pracownicy zajmujący się utrzymaniem zieleni, rolnicy). W ciągu 24 godzin nasilają się objawy w postaci zaczerwienienia skóry i pęcherzy z surowiczym płynem. Stan zapalny utrzymuje się przez około 3 dni. Po tygodniu miejsca podrażnione ciemnieją i stan taki może utrzymywać się przez kilka miesięcy. Miejsca podrażnione na skórze zachowują wrażliwość na światło nawet przez kilka lat.

Niestety, walka z barszczem Sosnowskiego pojedynczego właściciela gruntu jest syzyfową pracą – jest to roślina wysoce inwazyjna, a zatem skuteczność gwarantuje tylko konsekwentne i skoordynowane działania właścicieli na największym możliwym obszarze. Z tego też względu, mając na uwadze poważne zagrożenie dla mieszkańców, Gmina Cedynia przystępuje do programu WFOŚiGW usuwania barszczu Sosnowskiego. Pamiętajmy, że im więcej siedlisk barszczu usuniemy, tym nasza walka jest skuteczniejsza. Poniżej w tabeli przedstawiamy znane nam już lokalizacje rośliny. Jeżeli znacie Państwo inne, nowe siedliska, prosimy o zgłaszanie ich sołtysom lub bezpośrednio do pracownika Urzędu Miejskiego w Cedyni, tel. 91 43 17 822 (godz. 8:00-15:30).

Siedliska Barszczu Sosnowskiego

{gallery}2015/94/{/gallery}