Szukaj

Od wielu już lat Letni Festiwal Wędrowny Na Gotyckim Szlaku jest imprezą, która na stałe znalazła swoje miejsce w kalendarzu wydarzeń artystycznych Województwa Zachodniopomorskiego. Jej najważniejszym celem jest prezentowanie i rozpowszechnianie miejsc związanych z Europejskim Szlakiem Gotyku Ceglanego na terenie Pomorza Zachodniego.

Z roku na rok festiwal znajduje coraz to szersze grono odbiorców i miłośników, nie tylko muzyki dawnej, ale także pasjonatów historii i wędrówek, którzy pochodzą z terenów naszego Województwa, jak województw ościennych oraz Niemiec. Główną ideą festiwalu jest połączenie zwiedzania zabytków, wystaw, spotkań historycznych przeplatane koncertami z udziałem wybitnych artystów.

IX letni festiwal wędrowny noszący intrygujący tytuł Spotkanie z Diabłem, który wprost nawiązuje do malowidła znajdującego się na ścianie kościoła w Czachowie, zawitał w słoneczne sobotnie popołudnie do Cedyni. Spotkanie na gotyckim szlaku rozpoczął Paweł Osuchowski słownym wprowadzeniem o repertuarze muzycznym przy fontannie na rynku w Cedyni oraz zapowiedział krótki recital fletowy w wykonaniu młodziutkiej Wiktorii Fedorowej, uczennicy Zespołu Szkół Muzycznych im. Feliksa Nowomiejskiego w Szczecinie. Następnie uczestnicy udali się do Muzeum Regionalnego w Cedyni, gdzie zostali przywitani przez dyrektora muzeum oraz przewodnika spotkania dr Pawła Migdalskiego. Po krótkim wstępie grupa przeszła ulicami miasta na teren grodziska, by wysłuchać opowieści o dziejach Cedyni i okolic. Dodatkowo dzięki sprzyjającej pogodzie mogliśmy rozkoszować się pięknym widokiem rozpościerającym się z grodziska na Cedynię.

Kolejnym przystankiem na szlaku był Lubiechów Górny z pięknym kościołem p.w. św. Józefa Robotnika z II połowy XIII w., a w 1880 r. gruntownie przebudowany. Z tego czasu pochodzi też wieża i hełmem wykonany w stylu północnego neorenesansu. Dodatkowym elementem wyróżniającym kościół w Lubiechowie Górnym na tle innych budowli jest na jednej z kwadr tworzących obramienie portalu zachodniego motyw szachownicy, znany z kilku innych obiektów w regionie (m.in. Moryń, Dolsko, Godków). Ostatnim przystankiem był mały, ale malowniczy kościółek w Czachowie p.w. MB Częstochowskiej, który powstał w II poł. XIII wieku. Najcenniejszym elementem budowli jest wystrój jego wnętrza, dzięki malowidłom ściennym z XIV w., które odkrył Stefan Wójcik w 1979, są to jedne z najstarszych polichromii w Polsce. W tak pięknym miejscu odbył się koncert pt. „Dialog duszy i ciała”, który prowadził Paweł Osuchowski narracja słowna, muzyka Friederike Vollert - flety proste, Gertrud Ohse – viola dyszkantowa i basowa, Urszula Stawicka – klawesyn. W recitalu wykonano utwory:

Gdańska tabulatura organowa/ Anonim XVI w. Fantazja primi toni
Adam Jarzębski (1590-1649)
Concerto secondo, Canzona Susanna Videns
Johann Erasmus Kindermann (1616-1655)
Sonata Prima na flet i basso continuo
Melchior Schildt (1592-1667)
Wariacje na temat Gleichwie das Feuer
August Kühnel (1645-1700) Wariacje na violę da gamba i continuo
Herr Jesu Christ, du höchstes Gut
Michael Praetorius (1571-1621)
Terpsichore Musarum: Allemande, Gavotte, La Volte
Andrea Falconieri (1585-1656) La suave melodia, Napoli 1650
Pandolfi Mealli (1624- 1670) Sonata La Bernabea na flet i basso continuo
Alessandro Stradella (1639-1682) Sonata a due con basso continuo

Kościół w Czachowie w sobotni wieczór zapełnił się po brzegi miłośnikami muzyki dawnej, nastrojowe światła, dźwięki muzyki wypełniły mury kościoła i zachwyciły przybyłych gości. Na koniec muzycy zostali nagrodzeni gromkimi brawami.
Podziękowania należą się współorganizatorom wydarzenia głównie Gminie Cedynia, burmistrz Gabrieli Kotowicz, Muzeum Regionalnemu w Cedyni, sołectwu Lubiechów Górny, księdzu proboszczowi parafii w Czachowie, sołectwu Czachów za wkład i przygotowanie festiwalu oraz za wspaniałą gościnność jaką okazali mieszkańcy Czachowa przygotowując poczęstunek dla przybyłych gości.

GALERIA