Szukaj

Miniona sobota była dla mieszkańców naszej gminy dniem obfitym w różnego rodzaju wydarzenia. Jednym z nich była od miesięcy oczekiwana uroczystość w cedyńskim kościele. Parafia pw. Narodzenia NMP w Cedyni obchodziła 50-lecie jej erygowania. Na tę uroczystość przybył sam arcybiskup Andrzej Dzięga, który w asyście wielu księży z naszego dekanatu, koncelebrował mszę świętą.

Uroczystość kościelna poprzedzona była poświęceniem figury Matki Boskiej, która ulokowana jest w takim miejscu przy kościele, aby swoją opieką objąć całą parafię.

Arcybiskup wygłosił piękne, wyczerpujące kazanie. Parafianie zadbali o oprawę muzyczną i liturgiczną mszy. Świątynia została należycie przygotowana przez mieszkańców na ten wspaniały jubileusz.

Na koniec mszy świętej burmistrz Cedyni Gabriela Kotowicz wygłosiła przemówienie. W tych naprawdę pięknych słowach podziękowała, w imieniu swoim i wszystkich mieszkańców gminy, za otrzymane w tej świątyni łaski tym, którzy od lat tworzą wspólnotę gminną. Podziękowała również obecnemu na jubileuszu księdzu Aleksandrowi Jaszczurowi, który przez lata był proboszczem tej parafii, udzielił wielu parafianom sakramentów i był ich pasterzem.  Podziękowania skierowane były również do wszystkich obecnych na mszy świętej księży. Na ręce arcybiskupa pani burmistrz złożyła bukiet kwiatów i przekazała mu również kilka słów wdzięczności za jego obecność i słowo Boże. Arcybiskupowi podziękowali również parafianie.

Swój jubileusz obchodził ksiądz dziekan Michał Kostrzewa, o którym pamiętali parafianie. Złożyli mu serdeczne życzenia.

Ksiądz dziekan otrzymał również w podarunku od pracowników urzędu ornat okolicznościowy z okazji 100.rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości i 50-lecia erygowania parafii oraz komplet kielichów.

Na zakończenie mszy ksiądz proboszcz zaskoczył wszystkich niespodzianką w postaci medali pamiątkowych z wyżej wymienionych okazji, którymi odznaczeni zostali goście i parafianie.

Ksiądz arcybiskup pobłogosławił zgromadzonych i podziękował za obecność, a także pogratulował za wytrwałość i gorliwość w modlitwie.

Za kolejne 50 lat będzie 100. rocznica erygowania parafii, mamy nadzieję, że nasze dzieci i wnuki przeżyją ją równie godnie.

GALERIA