Szukaj

2 września, w niedzielę odbyły się Dożynki Gminne 2018 w Cedyni. O godzinie 15.00 mieszkańcy gminy zebrali się na mszy świętej dziękczynnej w kościele pw. Narodzenia NMP w Cedyni, aby wspólnie podziękować za żniwa. Tegoroczne Dożynki Gminne zostały objęte Patronatem Honorowym Starosty Gryfińskiego Wojciecha Konarskiego, który zaszczycił nas swoją obecnością zarówno na mszy świętej, jak i w dalszej części.

Po mszy świętej wszyscy uczestnicy wyruszyli kolorowym korowodem w asyście kapeli ludowych, maszyn rolniczych oraz wozów strażackich w kierunku amfiteatru miejskiego. Tam odbywała się dalsza część naszego święta plonów.

Na polu namiotowym przygotowana była pięknie udekorowana scena, stoiska gastronomiczne sołectw, wystawa maszyn rolniczych, która cieszyła się ogromną popularnością wśród gości. Dzieci mogły do woli korzystać z dmuchanych zamków i przejazdów traktorem z przyczepką, które zorganizował pan Stanisław Pociej, nasz niezawodny przyjaciel.

Dożynki otworzyła burmistrz Cedyni Gabriela Kotowicz w asyście starostów dożynek – pani Beaty Pociej oraz pana Dariusza Jaszczaka. Symboliczne przekazanie chleba gospodarzom oraz dzielenie się nim ze wszystkimi uczestnikami, to tradycyjny zwyczaj dożynkowy, którego nie zabrakło również w Cedyni.

Dożynki to również czas integracji sołectw, które tak licznie wzięły udział w tym roku w konkursach przygotowanych przez organizatorów. Przedstawiamy zwycięzców w poszczególnych konkurencjach:

KONKURS NA NAJŁADNIEJSZY WIENIEC DOŻYNKOWY:
I MIEJSCE sołectwo Siekierki
II miejsce sołectwo Lubiechów Dolny
III miejsce sołectwo Żelichów

KONKURS NA NAJŁADNIEJSZY STÓŁ Z KULINARIAMI:
I MIEJSCE sołectwo Żelichów
II miejsce sołectwo Orzechów
III miejsce sołectwo Stara Rudnica

POTYCZKI SOŁECKIE
I MIEJSCE sołectwo Piasek
II miejsce sołectwo Lubiechów Górny
III miejsce sołectwo Łukowice

Zwycięzcy konkursów otrzymali nagrody w postaci bonów upominkowych. Wszystkie sołectwa biorące udział w konkursach zostały wyróżnione i również nagrodzone takimi bonami.

Komisja konkursowa w składzie: Starosta Gryfiński Wojciech Konarski, sekretarz gminy Ewa Pawłowska, dyrektor COKiS Andrzej Łazowski oraz ksiądz dziekan Michał Kostrzewa, miała naprawdę trudne zadanie, aby wyłonić zwycięzców. Wszystkie potrawy przygotowane przez zdolne mieszkanki każdej z miejscowości zachwycały smakiem. Tematem przewodnim dań w tym roku był pomidor. Na stołach królował w różnych postaciach: faszerowany, pasta z pomidorów, dżem z pomidorów, a nawet ciasto! Komisja co roku jest czymś zaskakiwana.

Konkurs na najładniejszy wieniec był również trudnym zadaniem dla komisji. W konkursie stanęło ich aż 11, a w każdy z nich mieszkańcy sołectw włożyli dużo pracy.

Potyczki sołeckie były punktem najbardziej widowiskowym. Drużyny z sołectw musiały wykonać kilka zadań, aby zwyciężyć. Sołectwa oraz widownia zadbały o doping, a uczestnicy zawodów dostarczali nam emocji.

Z kolorowej sceny czas umilały nam zespoły: Marzenie, Gardnianki, Kalimera oraz Karpati. Muzyka ludowa i znane i lubiane przyśpiewki to idealny repertuar na taką okazję, jaką były Dożynki Gminne.

Ostatnim punktem programu było rozstrzygnięcie konkursu „Kwiatami Cedynię Upiększamy” o nagrodę Przewodniczącego Rady Miejskiej w Cedyni.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom dożynek za przybycie i wspólną zabawę.

Organizatorzy składają również najserdeczniejsze podziękowania wszystkim, którzy zaangażowali się w organizację wydarzenia.

- Starosta Powiatu Gryfińskiego Wojciech Konarski
- ksiądz kanonik dziekan Michał Kostrzewa
- ksiądz wikary Mateusz Pluskota
- Maciej, Miłosz i Przemysław Pociej
- Starostowie Dożynek Pani Beata Pociej oraz pan Dariusz Jaszczak
- Państwo Maria i Jerzy Rąpała
- Pan Stanisław i Grzegorz Pociej
- MDP Cedynia i MDP Stara Rudnica
- OSP Cedynia i OSP Osinów Dolny
- Sławomir Kruszyński i Krzysztof Górecki
- Volker Pfeiffer firma Ekorol Łaziszcze
- Małgorzata Kowalczyk
- zespoły Kalimera, Gardnianki, Marzenie
- ZGKiM
- pan Adam Babicki

W szczególności dziękujemy wszystkim sołectwom, które wzięły udział w naszym Święcie Plonów, poświęciły swój czas i energię na przygotowanie tych wspaniałych wieńców, smacznych potraw i wzięły udział w potyczkach sołeckich.

GALERIA

Dożynki Gminne 2018 - relacja