Szukaj

W zeszły czwartek ramach wakacji w muzeum dzieci z gminy Cedynia wybrały się w podróż do dawnego Wolina do Centrum Słowian i Wikingów, który położony jest na wyspie nad rzeką Dziwna. Osada jest rekonstrukcją zabudowań pochodzących z okresu wczesnośredniowiecznego Wolina, datowanych od IX do XI wieku.

Prace rekonstrukcyjne zostały zrealizowane na podstawie wykopaliskowych badań archeologicznych prowadzonych w tym mieście od ponad 100 lat. Miejsce obecnie ma charakter skansenu, w którym można zobaczyć 12 zrekonstruowanych chat o wraz z ich wyposażeniem. Oprócz zwiedzania w osadzie prowadzone są pokazy i nauka dawnych rzemiosł. Nasza grupa wybrała grę terenową, która polegała na uratowaniu dawnego miasta zwanego Wnietą. Zostaliśmy podzieleni na 4 grupy, drużynowo mieliśmy wykonać zadania, które wyznaczyli nam poszukiwani przez nas bogowie. Za poprawnie drużynowo wykonane zadanie dostaliśmy runę, po zebraniu wszystkich run ułożyły się one w nazwę zaginionego miasta. Dzieci jak i opiekunowie dzielnie walczyli o odszukanie ukrytych bogów na terenie skansenu i wykonywali zadania słuchając opowieści o dawnych czasach i zawodach.

Następnie udaliśmy się na obiad a stamtąd do Muzeum Przyrodniczego Wolińskiego Parku Narodowego, gdzie przywitała nas i oprowadziła po wystawie Pani Ela Waliszewska-Lorent. Ekspozycje Muzeum prezentują różnorodność przyrody Wolińskiego Parku Narodowego. Można tu z bliska obejrzeć charakterystyczne dla tego obszaru ekosystemy wraz ze specyficznymi dla nich przedstawicielami fauny.

Pod obejrzeniu wystawy koniecznie udaliśmy się na lody na promenadzie w Międzyzdrojach, a w drodze powrotnej by stało się tradycji wszystkich wycieczek obowiązkowy przystanek w McDonaldzie, tak zadowolone i zmęczone całodziennych upałem dzieci powróciły do Cedyni.

Serdecznie chciałam podziękować tym wszystkim, którzy przyczynili się do tego, aby te dzieci które chciały, mogły ciekawie spędzić czas zapoznać się z historią i odbyć podróż w czasie do dawnego Wolina, jak również poznać faunę i florę wybrzeża Pomorza Zachodniego.

GALERIA