Wydarzenie Narodowe Czytanie organizowane jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Podczas pierwszej edycji akcji jej uczestnicy wspólnie pochylili się nad wybitną epopeją Adama Mickiewicza – „Panem Tadeuszem”.
W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: „Trylogię” Henryka Sienkiewicza oraz „Lalkę” Bolesława Prusa. W ubiegłym roku, w ponad 2200 miejscach w Polsce i za granicą odbyło się wspólne czytanie „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza.
„Wesele” Stanisława Wyspiańskiego zostało wybrane lekturą Narodowego Czytania w 2017 roku podczas internetowego głosowania spośród czterech propozycji. Dramat „Wesele” to najsłynniejszy utwór Stanisława Wyspiańskiego. Dzieło powstało na kanwie autentycznego wydarzenia – wesela poety i dramaturga Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną, chłopką z podkrakowskich Bronowic. Prapremiera sztuki odbyła się 16 marca 1901 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie i w tym samym roku, również w Krakowie, „Wesele” zostało opublikowane po raz pierwszy. Do dziś, w języku polskim ukazało się już ponad 120 wydań słynnego dramatu.
Gmina Cedynia uczestniczy we wspólnym czytaniu od trzech lat. W akcję zaangażowane są lokalne stowarzyszenia i szkoły.
Organizatorami tegorocznego lokalnego wydarzenia Narodowe Czytanie byli: Cedyński Ośrodek Kultury i Sportu i Zespół Szkolno-Przedszkolny w Cedyni. W głośnym czytaniu „Wesela” w Muzeum Regionalnym w Cedyni dziś 7 września 2017 r. udział wzięli: burmistrz Cedyni pani Gabriela Kotowicz, p.o. dyrektora Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Cedyni pani Monika Nawrot, kierownik administracyjny COKiS Robert Górski, nauczycielki ZSP panie Jadwiga Martyka, Małgorzata Nieścioruk, Kamila Baran, pracownicy Urzędu Miejskiego w Cedyni panie Elżbieta Szablewska i Ewa Malesa oraz uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Cedyni: Roksana Borucka, Barbara Chełstowska, Wiktoria Kalarus, Agata Krupińska, Oliwia Kurnik, Marta Pieknik, Oliwier Szwałek, Wiktoria Walczak i Kuba Wojtasik.
Organizatorzy bardzo serdecznie dziękują wszystkim biorącym udział w tym jakże ważnym i łączącym społeczeństwo wydarzeniu, jednocześnie pokładając nadzieję na kontynuowanie Narodowego Czytania w latach następnych.