Na chwilę obecną w ramach projektu „MIKRODOTACJE, LOKALNE PRZEDSIĘWZIĘCIA – MAŁE INICJATYWY LOKALNE edycja 2” w ramach programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-2020, w imieniu grup nieformalnych złożonych zostało 5 wniosków o przyznanie grantu w wysokości 5000 zł.
W konkursie wśród 2 wniosków z gminy Cedynia, które zostały wybrane do dofinansowania jest „Rewitalizacja Alei Kasztanowej”, która zakłada nasadzenia uzupełniające Aleję.
Aleja istnieje od lat 60-tych XIX wieku i pojawiły się w niej duże ubytki, które zaburzają jej estetykę oraz ład przestrzenny. Drzewa Alei tworzą „zielone płuca” Cedyni i liczą około 500 sztuk. Zakładanym celem przedsięwzięcia jest zadbanie o przestrzeń zieloną miasta poprzez zakup 22 sztuk drzew oraz uzupełnienie ubytków Alei, która jest bardzo chętnie odwiedzana przez mieszkańców oraz turystów.
W wydarzenie planowane jest zaangażowanie mieszkańców oraz dzieci z cedyńskich szkół. W związku z przeprowadzanym projektem dzieci będą tworzyć plakaty, których tematem będzie nadchodzące wydarzenie- sadzenie kasztanów. W proces sadzenia drzew będą zaangażowane dzieci, które wraz z opiekunami przyjdą i pomogą w sadzeniu (pomogą usadowić drzewka w dołkach, zasypią ziemią, wbiją tabliczkę informacyjną) oraz sprzątaniu terenu wokół przedsięwzięcia. Będzie to dobra forma integracji z rówieśnikami oraz nauka poczucia odpowiedzialności za drzewa w przestrzeni publicznej. Osoby zatrudnione do sadzenia zabezpieczą sadzonki palikami przed zniszczeniem przez zwierzęta. W miejskim muzeum zostanie zorganizowana wystawa plakatów oraz zdjęć z dnia sadzenia Alei.
Dodatkowym atutem przedsięwzięcia jest dbanie o środowisko (sadzenie drzew, więcej zieleni w mieście), pokazanie dzieciom, że dbanie o zieleń jest przyjemne i satysfakcjonujące. Aleja biegnie wzdłuż ruchliwej drogi wojewódzkiej, co sprawia, że neutralizowana jest część wytwarzanych przez auta zanieczyszczeń atmosferycznych.
Informacje o akcji już wkrótce. Zapraszamy do odwiedzania naszej strony internetowej.