Szukaj

Dzień dziecka w Gminie Cedynia odbył się w tym roku 03 czerwca. Program tego dnia był bogaty w wiele atrakcji. Rozpoczął się od uroczystego nadania im. Kornela Makuszyńskiego cedyńskiej świetlicy „Tęcza”, znajdującej się w obszarze rewitalizacji miasta Cedynia, wystawy i nagrodzenia prac z konkursu plastycznego „Wesoły przyjaciel z książki Kornela Makuszyńskiego”.

Następnie na stadionie miejskim z grupą „Klaun Andzia i przyjaciele” odbyły się pokazy skeczy i scenek, konkurencje ruchowe, gry i konkursy. W tle znajdowały się między innymi dmuchany zamek, wata cukrowa, popcorn, bańki mydlane, czy kręcenie balonowych zwierzaczków. Podczas imprezy odbył się również pokaz WOPR z Gryfina i pokaz sprzętu ratowniczo- gaśniczego Ochotniczych Straży Pożarnych z gminy Cedynia.

W godzinach 15:00- 19:00 na amfiteatrze, w stworzonym punkcie konsultacyjnym można było uzyskać informacje na temat realizowanego projektu pn. „Partycypacyjne opracowanie Programu Rewitalizacji Gminy Cedynia – Rewitalizacja centrum miasta”, dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej, w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014- 2020. Każdy mógł uzupełnić ankietę o obszarze rewitalizacji, lub dowiedzieć się jak uzupełnić formularz propozycji projektu. Zorganizowany był również kącik do kolorowania dla dzieci, w którym dostępne były kartki z przygotowywanej „Kolorowanki Cedyni”.

O godzinie 15:30 rozpoczęło się rozdanie nagród i dyplomów uczestnikom konkursu plastycznego na logo Lokalnego Programu Rewitalizacji Gminy Cedynia. Nagrodą Grand Prix był rower górski, który otrzymała Julia Nykiel z Gimnazjum w Cedyni. W kategorii uczniowie klas I – III szkoły podstawowej pierwsze miejsce zajęła Maja Gajewska, kl. II b natomiast w kategorii uczniowie klas IV – VI szkoły podstawowej Nikola Chwesiuk, kl. V a, obie z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Cedyni. Za zajęcie pierwszego miejsca w swoich kategoriach obie otrzymały zestaw książek. Każdy uczestnik w teczce Lokalnego Programu Rewitalizacji otrzymał pamiątkowy dyplom oraz notesik i długopis promocyjny programu „Partycypacyjne opracowanie Programu Rewitalizacji Gminy Cedynia – Rewitalizacja centrum miasta” dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej, w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014- 2020.

W ramach projektu po rozdaniu dyplomów odbył się spektakl w wykonaniu teatru rozmaitości GWITAJCIE ze Szczecina. Spektakl, prowadzone konkursy i zabawy były adresowane jako forma edukacyjna i informacyjna do dzieci, młodzieży i dorosłych widzów.

Zaczęliśmy od spektaklu „Bajki Pana Brzechwy” w którym przenieśliśmy się w magiczny świat najpiękniejszych bajek Jana Brzechwy. Odwiedziliśmy tajemnicze wyspy- Bergamuty, spotkaliśmy się z Leniem i Samochwałą. Z zapartym tchem prześledziliśmy perypetie żuka i biedronki, a także żurawia i czapli, oraz zawirowaliśmy w radosnym tańcu z igłą i nitką. Spektakl „Bajki Pana Brzechwy” z pewnością nie tylko dostarczył niezapomnianych wrażeń najmłodszej widowni, ale także pozwolił dorosłym chociaż na chwilkę powrócić we wspomnieniach do czasów beztroskiego dzieciństwa.

Następnie odbyły się przeróżne zabawy i konkursy w fabule „Wieść się niesie, ufo w lesie” mają na celu pobudzenie wyobraźni i wrażliwości estetycznej uczestników w dziedzinie przyszłości miasta i jego okolic. Teatrzyk zaczął konkursy od wyjaśnienia pojęcia REWITALIZACJA, czyli z języka łacińskiego re+ vita, czyli przywrócenie do życia, ożywienie. Wyjaśniano, że Gmina Cedynia opracowuje obecnie taki program, który ma doprowadzić do ożywienia, poprawy funkcjonalności, estetyki, wygody użytkowania i przede wszystkim do poprawy jakości życia w rewitalizowanym obszarze, czyli miasta Cedynia. Aktywność uczestników wydarzenia rozpoczęła się od tańca… przecież ruch to zdrowie, były zabawy w kółeczku i solo. GWITAJCIE zachęcało do podejmowania twórczych działań, w tym w dziedzinie zachowania porządku, kształtowania aktywnej postawy współczesnego człowieka – uczestnika i współtwórcy dnia codziennego i przyszłości wspólnoty lokalnej. Jednym z zadań było znalezienie „śmieci” w swojej okolicy i posegregowanie ich do odpowiednich worków, zgodnie z zasadami recyklingu. Uczestnicy konkursów dostali od organizatorów gadżety opracowywanego Lokalnego Programu Rewitalizacji.

Dzieci i dorośli byli bardzo aktywni i wyglądali na zadowolonych. Pogoda płatała figla, ale docelowo wszyscy uśmiechnięci wspólnie się bawili. Wspólnie podziękowaliśmy teatrzykowi rozmaitości ze Szczecina za znalezienie dla Nas czasu w tak pracującym miesiącu. Obecni wypowiedzieli swoje zdanie podsumowując, że widowisko się podobało, i wyrażając nadzieję na kolejne. Na zakończenie, każda obecna osoba, bez względu na wiek otrzymała pocztówkę Cedyni, by wysłać ją do kogoś i zachęcić do odwiedzenia Naszego miasta.

Wszystkim, którzy byli i brali udział w spotkaniach, bardzo dziękujemy za obecność. Mamy nadzieję, że mieszkańcy chcą zmian na lepsze i nie pozostaną obojętni, a nasza Cedynia będzie miała szansę stać się miasteczkiem w którym dobrze będzie się mieszkało i inwestowało. Trwałe i efektywne zaangażowanie całych społeczności lokalnych, ich reprezentantów, organizacji pozarządowych i innych, różnego rodzaju formalnych i nieformalnych, indywidualnych i zbiorowych interesariuszy jest naczelną zasadą procesu rewitalizacji, prowadzonego zgodnie z wymogami dokumentów programowych. Dlatego niezmiennie zachęcamy Państwa do aktywnego wzięcia udziału w pracach nad Lokalnym Programem Rewitalizacji Gminy Cedynia.
Już niedługo rozpoczniemy proces konsultacji społecznych dokumentu jakim jest Lokalny Program Rewitalizacji Gminy Cedynia, dlatego zapraszamy Państwa na wszystkie spotkania, które będą organizowane na obszarze rewitalizacji.

Szczegółowe informacje o projekcie można uzyskać w siedzibie Urzędu Miejskiego w Cedyni, pl. Wolności 1, pok. nr 8, tel. (091) 43-17-826, oraz na stronie internetowej www.cedynia.pl/rewitalizacja, w której na bieżąco staramy się zamieszczać wszystkie informacje.

{gallery}2017/227/{/gallery}

{gallery}2017/226/{/gallery}