Dnia 25 maja 2017 roku od godziny 19:00 w Cedyńskich Pierożkach odbywało się otwarte spotkanie konsultacyjno-informacyjne w ramach projektu „Partycypacyjne opracowanie Programu Rewitalizacji Gminy Cedynia – Rewitalizacja centrum miasta”, dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej, w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014- 2020, z udziałem ekspertów zewnętrznych.
Spotkanie swoją tematyką dotyczyło zaproponowanego obszaru rewitalizacji i planowanych w nim przedsięwzięć. Udział w nim wzięli m.in. burmistrz Cedyni Gabriela Kotowicz, dyrektor Cedyńskiego Ośrodka Kultury i Sportu Andrzej Łazowski, przedstawiciele zespołu do wdrażania projektu, wspólnot mieszkaniowych, mieszkańcy, przedsiębiorcy, przedstawiciele organizacji, stowarzyszeń, klubów piłkarskich i kibiców Pogoni Szczecin.
Po zapoznaniu wszystkich obecnych z pojęciem rewitalizacji i założeń opracowywanego Lokalnego Programu Rewitalizacji wśród uczestników spotkania pojawiły się pytania dotyczące proponowanego obszaru rewitalizacji, na które rzeczowej odpowiedzi udzielili eksperci.
Głównym tematem spotkania były tak zwane „fiszki projektowe”, które można składać do 05 czerwca 2017 roku. Eksperci zewnętrzni podpowiedzieli, jak je uzupełnić, podsunęli obecnym pomysły na działania rewitalizacyjne w wyznaczonym obszarze, jednak to sami obecni zdecydują, czy są zainteresowani wzięciem udziału w partycypacyjnym, czyli wspólnym, uspołecznionym procesie opracowywania Lokalnego Programu Rewitalizacji centrum miasta Cedynia.
Pan Andrzej Malkowski wielokrotnie podkreślał, jak istotne jest wzięcie udziału w tym projekcie, gdyż oceniając wnioski o dofinansowanie w innych województwach niejednokrotnie spotkał się z sytuacją, gdzie pytanie o wpisanie danego, ocenianego projektu w Lokalny, czy Gminny Program Rewitalizacji miało istotne znaczenie.
Uzupełnienie formularza propozycji projektu to czas ok 15 minut. Czas, który można będzie zaliczyć do efektywnych sięgając po środki zewnętrzne. Czas, który warto zainwestować w swoją przyszłość, przyszłość Cedyni. Podczas spotkania padło porównanie uzupełnionego formularza projektu do kluczyka do skarbonki, bo sam opracowywany Lokalny Program Rewitalizacji tą skarbonką nie jest. Przykładem kreatywnego wniosku jest poprawa jakości życia mieszkańców i estetyki budynków w obszarze rewitalizacji, np. problemem jest unoszący się dym z kominów, szczególnie w okresie grzewczym, a rozwiązaniem wymiana pieca i instalacji.
Drogi Przedsiębiorco, droga Organizacjo, drogie Stowarzyszenie, warto pokusić się o uzupełnienie fiszki w ramach opracowywanego projektu i sporządzenie formularza propozycji projektu na tyle ogólnie, by później móc wybrnąć z założonych celów. Warto zaznaczyć, że nikt Was nie będzie z tego rozliczał. Dokument ma pomóc w stworzeniu dobrego Lokalnego Programu Rewitalizacji, programu z którego będą Państwo korzystać, bo jak podkreślano wcześniej nie jest dokument dla urzędników, a dla Was, ludzi mieszkających i działających w naszym mieście. Ma ułatwić życie, poprawić jakość życia, wyremontować kamienice, domy a przede wszystkim pobudzić do działania, poprawić warunki społeczne, ekonomiczne czy gospodarcze itd.
Gorąco namawiamy wszystkich i każdego z osobna do zainteresowania się tematem rewitalizacji w Gminie Cedynia. Zapraszamy każdego, kto chciałby tu zainwestować, zamieszkać, podnieść poziom świadomości ludzi albo zatrudnić osoby z obszaru rewitalizacji do kontaktu z nami.
Serdecznie podziękowania kieruję do Pań z Cedyńskich Pierożków, który pomogły w organizacji spotkania i przygotowały słodki poczęstunek dla uczestników.
Szczegółowe informacje o projekcie można uzyskać w siedzibie Urzędu Miejskiego w Cedyni, pl.Wolności 1, pok. nr 8, tel. (091) 43-17-826, http://www.cedynia.pl/rewitalizacja.
{gallery}2017/202/{/gallery}