Szukaj

Gra miejska „Tajemnice Cedyni” zorganizowana dla mieszkańców gminy w ramach projektu pn. „Partycypacyjne opracowanie Programu Rewitalizacji Gminy Cedynia – Rewitalizacja centrum miasta” dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej, w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014- 2020 odbyła się w czwartek 25 maja br. i cieszyła się dużym zainteresowaniem.

Koordynatorem gry miejskiej „Tajemnice Cedyni” była pani Renata Misiura, nauczycielka historii w cedyńskim gimnazjum.

Udział w grze miejskiej wzięło 11 drużyn, trzy drużyny rodzinne: Rodzinka N., Rodzina P. oraz „Skrzaty”, trzy drużyny składające się z osób dorosłych: „Grupa G.A.G”, „Szesnastki”, „Grupa 2+2” oraz 5 drużyn złożonych z uczniów cedyńskiego gimnazjum: „Łopatka Gaming”, „Dziewczyny i Marcin”, „Hej, hej, helou”, „Dziewczyny” i „Kebab”.

Każda z drużyn miała do wykonania 9 zadań związanych z charakterystycznymi dla Cedyni miejscami, do których trzeba było dotrzeć, kierując się planem miasta i opisem z karty zadań. Organizatorzy wyznaczyli 2 trasy – obie przebiegały po proponowanym obszarze rewitalizacji – centrum miasta. Na pokonanie każdej z nich uczestnicy gry mieli 75 min. Zadania, które musieli rozwiązać, wymagały od uczestników gry przede wszystkim spostrzegawczości, pomysłowości i wyobraźni.

Nie zabrakło zadań związanych z procesem rewitalizacji: trzeba było zaproponować swoje pomysły na zagospodarowanie podwórek na miejsca przyjazne mieszkańcom, służące jako miejsce odpoczynku dla dorosłych i dzieci, policzyć ubytki w nasadzeniu drzew na alejce kasztanowej, jak również wyobrazić sobie, jaką atrakcją mogłyby być dla mieszkańców i turystów pomieszczenia po byłej „lodowni”. Na wyobraźnię miejskich graczy można liczyć: zarówno w przypadku podwórek, jak i byłej lodowni pomysłów na zagospodarowanie tych przestrzeni nie zabrakło.

Wśród innych zadań było np. oddanie celnych strzałów z łuku na grodzisku, zmierzenie obwodu wieży widokowej, odszukanie różnic między przedwojenną zabudową cedyńskich ulic a ich wyglądem obecnym, a także znalezienie w zbiorach Muzeum Regionalnego w Cedyni określonego zabytku.

Walka była bardzo wyrównana. Wszystkie drużyny ukończyły grę jeszcze przed regulaminowym czasem. Po posumowaniu wyników okazało się, że przewagą 1 punktu zwyciężyła drużyna „Rodzina P.” w składzie: Nadia Portkowska, Małgorzata Gabryś-Portkowska i Sebastian Portkowski przed drużyną Julii Nykiel, Weroniki Nykiel, Jagody Pierzynowskiej oraz Marcina Klaga - „Dziewczyny i Marcin”. Trzecie miejsce ex aequo z różnicą 2 punktów do drużyny zwycięskiej zajęli: „Rodzinka N” (Lucjan Nieścioruk, Weronika Nieścioruk, Marcin Nieścioruk i Monika Nawrot), „Grupa 2 + 2” (Elwira Szyszko, Joanna Kowalewska, Izabella i Krzysztof Nowak) oraz „Szesnastki” (Agnieszka Nykiel, Joanna Patrzykowska i Justyna Piasecka).
Zgodnie z regulaminem nagrodzona została drużyna, która zajęła I miejsce, jednak komisja postanowiła specjalnie wyróżnić również najmłodszego i najstarszego gracza – Nadię Portkowską i pana Lucjana Nieścioruka. Wszyscy uczestnicy gry zostali nagrodzeni drobnymi upominkami. Organizatorzy zapewnili również napoje oraz poczęstunek.

Serdecznie dziękujemy za pomoc w organizacji wydarzenia Łukaszowi Pociejowi z Cedyńskiego Bractwa Historycznego Comitatus, Magdalenie Wieczorek opiekunowi Muzeum Regionalnego w Cedyni, pracownikom Cedyńskiego Ośrodka Kultury i Sportu oraz Zakładu Gospodarki Komunalno– Mieszkaniowej w Cedyni, paniom Marcie i Justynie z „Cedyńskich Pierożków” za upieczenie smacznych ciast i młodzieży, która pomogła posprzątać po spotkaniu.
Wszystkim uczestnikom gry serdecznie dziękujemy i zapraszamy na kolejne wydarzenia w ramach projektu „Partycypacyjne opracowanie Programu Rewitalizacji Gminy Cedynia – Rewitalizacja centrum miasta”.

Już 3 czerwca spotkamy się podczas cedyńskich obchodów Dnia Dziecka.

{gallery}2017/198/{/gallery}