Szukaj

Europejskie Dni Dziedzictwa co roku skłaniają do odbywania duchowej pielgrzymki ku zrozumieniu podstaw cywilizacji europejskiej i podróżowania szlakami, przecinającymi nasz kontynent,  a także poznawania wielokulturowej przestrzeni w mikroskali - w spacerach po miejscu zamieszkania, w spotkaniach z lokalną historią.

Tegoroczne hasło ogólnopolskie tj. „Gdzie duch spotyka się z przestrzenią” doskonale korespondowało z Zachodniopomorskimi obchodami pn. „Pamięć miejsc i ludzi”.

Miejsce wybrane przez organizatorów Cedyńskich Dni Dziedzictwa nie było przypadkowe. Blisko 750 lat temu zdecydowano o usytuowaniu tu opactwa cysterek. Świadek dziejów miasta i regionu, datowany na XIII wiek, wielokrotnie przebudowywany i zmieniający swoją funkcję, obecnie jest przykładem doskonałego odrestaurowania obiektu zabytkowego. Nadal wypełnia go duch przeszłości i pamięć o ludziach niegdyś w nim żyjących. Klasztor zniszczony po II wojnie długo czekał na swoje drugie życie. Od ponad 10 lat pełni znowu funkcję publiczną- mieści się w nim hotel, restauracja i galeria obrazów. I jak 750 lat temu ponownie stanowi ważny punkt na mapie miasta, zyskując dodatkowo swój walor kulturowy i turystyczny.

17 września 2016r uroczyście zainaugurowaliśmy Europejskie Dni Dziedzictwa w Cedyni. Jarmark Cysterski prezentujący regionalne produkty, jak i dawne rzemiosło, wzbogacały pokazy grup rekonstrukcji historycznej „Archeozdroje” z Międzyzdrojów oraz grupa „Templariuszy” z Niemiec. W pierwszej części spotkania wysłuchaliśmy dwóch wykładów: dr Pawła Migdalskiego o dziejach opactwa cysterek w Cedyni i Karola Freitaga o pochodzeniu i roli wody w funkcjowaniu klasztoru.

Druga cześć spotkania miała formę spaceru połączonego ze zwiedzaniem budynku i terenów przyklasztornych wraz z właścicielem Piotrem Hrynkiewiczem, oraz premierową degustację wody z klasztornego źródła.

Organizatorem wydarzenia był Cedyński Ośrodek Kultury i Sportu.

Galeria zdjęć: https://www.facebook.com/cedynia/photos/?tab=album&album_id=405063482950785