Szukaj

Ponad 250 osób przybyło na spotkanie z Bogusławem Wołoszańskim do reprezentacyjnej sali Hotelu Klasztor, które odbyło się w ramach Europejskiej Nocy Muzeów w Cedyni 13 maja 2016 r.

Program święta muzeów zaproponowany przez Cedyński Ośrodek Kultury i Muzeum Regionalne zainteresował nie tylko mieszkańców, ale i mieszkańców Powiatu Gryfińskiego, Szczecina i Niemiec. Noc Muzeów rozpoczęła prelekcja i pokaz dawnych fotografii z Cedyni w ratuszu miejskim zaprezentowany przez Pawła Pawłowskiego- dyrektora Ośrodka Kultury. Obejrzeliśmy również film wykonany na podstawie przedwojennych fotografii mieszkańców ówczesnego Zehden.

Kolejnym punktem programu było zwiedzanie wystaw muzealnych z komentarzem na temat dziejów placówki i prowadzonych na Górze Czcibora wykopalisk archeologicznych. Z kolekcją muzealną zapoznawała nas pani Magdalena Wieczorek oraz gość specjalny - Marek Łukasik- znany rekonstruktor i aktor współpracujący od ponad 15 lat z Bogusławem Wołoszańskim, który w replice stroju niemieckiego spadochroniarza wprowadzał widzów w tajemnice regionu Nadodrza w czasie II wojny światowej.
Uczestnicy Nocy Muzeów wyruszyli na spacer po Cedyni wraz z przewodnikiem. Zwiedzili m.in. wieżę widokową. Przed Hotelem Klasztor, dawnego zakonu cysterek,  właściciel Piotr Hrynkiewicz, wprowadził widzów w historię obiektu i  jego renowacji. Punktualnie o 22.00 w sali refektarza z entuzjazmem powitaliśmy wyczekiwanego gościa wieczoru- redaktora Bogusława Wołoszańskiego. W imieniu Gminy Cedynia naszego gościa i wszystkich zgromadzonych powitał Krzysztof Nowak Przewodniczący Rady Miejskiej w Cedyni. Nasz gość podzielił się z nami ciekawostkami związanymi z realizacją programu „Sensacje XX wieku” oraz późniejszych produkcji filmowych. Program, na którym wychowały się pokolenia Polaków, był ewenementem w czasach dwuprogramowej telewizji lat 80-tych,w którym ubrany w skórzaną kurtkę młody dziennikarz w sposób swobodny i nietypowy, wprowadzał widza w świat zagadek historii. Sensacja- jak mówił pan Wołoszański- ówcześnie nie kojarzyła się z czymś negatywnym, wzbudzała inne skojarzenia- tajemniczości sprzyjającej poszukiwaczom przygód. Program od 1983 roku ewoluował: zaczęło się od nagrań studyjnych, potem docierania do autentycznych miejsc związanych z II wojną światową - m.in. Linii Maginota czy fortu Eben Emael. W końcu - wykorzystywania potencjału grup rekonstrukcji historycznej. Programy przypominały widowiska historyczne. Oprócz amatorów, brali w nich udział nawet zawodowi aktorzy.

Spotkanie z redaktorem Wołoszańskim było także odpowiedzią na zapotrzebowanie pasjonatów historii, którzy zasypywali naszego gościa pytaniami, m.in. o sprawę zagadkowej śmierci gen Sikorskiego, swój wymarzony temat programu, „złotego pociągu”,  jak i zagadek historycznych Pomorza Zachodniego. Po spotkaniu, widzowie mieli okazję porozmawiać indywidualnie z panem Wołoszańskim, który z uśmiechem pozował do wspólnych fotografii a także podpisywał książki.
Bogusław Wołoszański wraz z ekipą gościł w Cedyni przez trzy dni, zbierając dokumentację do kolejnych odcinków programu „Przewodnik Historyczny Bogusława Wołoszańskiego” dla Telewizji Polsat. Prawdopodobnie realizacja programu będzie miała miejsce latem tego roku. W piątek przed spotkaniem ekipa odwiedziła teren dawnego lotniska wojskowego w Chojnie, zapoznawała się z założeniami Parku Dolina Miłości z towarzyszeniem Ryszarda Mateckiego (Ośrodek Edukacji Regionalnej Wiejski Kocur), a także zbierała dokumentację w Schwedt i okolicach, gdzie miały miejsce walki o przyczółek w 1945r.

Pomysłodawcą programu Cedyńskiej Nocy Muzeów oraz przewodnikiem i konsultantem w rekonesansie red. Wołoszańskiego był Paweł Pawłowski- dyrektor Cedyńskiego Ośrodka Kultury, który współpracował z redaktorem Wołoszańskim podczas wcześniejszych edycji programu, dotyczącego Pomorza Zachodniego.

Ostatni punkt rekonesansu nastąpił w sobotę. Redaktor Wołoszański zwiedzał m.in. podziemne stanowisko dowodzenia w Harnekop i specjalny obiekt wojskowy 301 Wollenberg, gdzie obecnie znajduje się muzeum.

{gallery}2016/134/{/gallery}