Burmistrz Cedyni Gabriela Kotowicz, Dyrektor Cedyńskiego Ośrodka Kultury i Sportu Paweł Pawłowski, Dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej w Szczecinie dr hab. Krzysztof Kowalczyk, Dyrektor Gimnazjum im. Mieszka I w Cedyni Joanna Patrzykowska zapraszają na uroczyste obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych 1 marca 2016 r. (wtorek).
PROGRAM
Zachowała się jak trzeba – Danuta Siedzikówna Inka
- wykład poświęcony postaci młodej sanitariuszki Danuty Siedzikówny „Inki”.
- pokaz fragmentu Filmu „Inka 1946. Ja jedna zginę”
Jak można dziś wpłynąć na wyobraźnię młodych ludzi skłaniając do refleksji nad przeszłością? Z pewnością, nie zasypując faktami i datami. Dużo bardziej wskazane wydaje się być przedstawienie jednostkowej historii, osoby której losy opowiadane będą na tle wielkiej historii. Postać młodziutkiej sanitariuszki, Danuty Siedzikówny „Inki”, żołnierza wyklętego, która nie zachowała bierności, lecz podjęła walkę początkowo z hitlerowskim, a później sowieckim okupantem, powinna zainteresować młodych ludzi. Jej odwaga, bezkompromisowa postawa oraz lojalność wobec towarzyszy broni, za co w konsekwencji zapłaciła najwyższą cenę – cenę swojego życia, warte są o niej opowieści.
Zajęcia poprowadzi Magdalena Dźwigał – Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Szczecinie:
godz. 12.00 – Szkoła Podstawowa im. Bohaterów 1. Armii Wojska Polskiego w Cedyni
godz. 13.00 – Gimnazjum im. Mieszka I w Cedyni
Druga część obchodów odbędzie się w Sali refektarza - Hotelu Klasztor w Cedyni
godz. 18.00. - Żołnierze Wyklęci – występ słowno-muzyczny uczniów Gimnazjum im. Mieszka I w Cedyni, pod kierownictwem Stelli Blachnierek
godz. 19.00 - Żołnierze Wyklęci – historia i pamięć
- wykład i prezentacja multimedialna - Magdalena Dźwigał - pracownik Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Szczecinie
„Żołnierze Wyklęci” – polskie powojenne podziemie niepodległościowe. Czym było? Jak długo trwało? Co udało się wywalczyć niezłomnym i jaka ofiarę ponieśli? Obchodzony już po raz piąty Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” ustanowiony został, by oddać hołd tym, którzy nie pogodzili się z faktem, że Polska po 1945 r. nie będzie państwem wolnym i niepodległym. Jest to również okazja do upowszechnienia wiedzy o heroicznej walce i wybitnych postaciach drugiej konspiracji niepodległościowej.
Wstęp na wszystkie spotkania jest otwarty - zapraszamy
NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH
polskie święto państwowe obchodzone corocznie 1 marca, poświęcone pamięci Żołnierzy Wyklętych – żołnierzom antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia, ustanowione na mocy ustawy z dnia 3 lutego 2011 roku.
Informacje dodatkowe: http://www.wykleci.ipn.gov.pl/