Witamy

Jeśli przyjrzycie się mapie Polski i zauważycie najdalej na zachód wysunięty fragment jej granic, będzie to oznaczało, że znaleźliście również zachodnią granicę Gminy Cedynia.


Ziemia Cedyńska to obszar, w którym stąpa się po pamiątkach ponad tysiącletniej historii Państwa Polskiego. To tutaj, nieopodal miasta, rozegrała się bitwa z 972 roku, pomiędzy wojami księcia Polan Mieszka I i margrabiego saskiego Hodona. Niemal w tym samym miejscu, 1000 lat później - w roku 1945, kiedy przywracano te ziemie Polsce - miały miejsce kolejne dwa krwawe starcia: bitwa o cedyńskie przedmoście i forsowanie Odry w okolicach Siekierek. Cmentarz "Siekierki", usytuowany nieopodal, już w granicach gminy Mieszkowice, to miejsce szczególnej ciszy i zadumy.

Cedynia, ulokowana na kilku wzgórzach, jest zakątkiem niezwykle malowniczym i urokliwym. Przekonacie się Państwo o tym, spacerując po jej śródmieściu wzdłuż wznoszących się i opadających uliczek, zabudowanych XIX-wiecznymi kamienicami. Na jednym ze wzgórz w obrębie miasta znajduje się dawne słowiańskie grodzisko, na kolejnym współczesna szkoła podstawowa i gimnazjum, na sąsiednim - średniowieczny klasztor cysterek.

Dzisiejsza Cedynia, obok zabytków historii, ma Państwu do zaoferowania nieprzebrane bogactwa natury. Piękne i nieskażone tereny Cedyńskiego Parku Krajobrazowego, rezerwaty przyrody, lasy, jeziora i rzeki z rzadkimi gatunkami roślin i zwierząt. Słowem - jest tu wszystko, czego tak bardzo brakuje współczesnemu, zabieganemu człowiekowi: spokój, cisza, odpoczynek.


Jeśli po obcowaniu z naturą i historią złapiecie głębszy oddech, możecie wybrać się przez przejście graniczne w Osinowie Dolnym do odległego niespełna 60 km Berlina. Jeśli celem Waszej podróży będzie np. Skandynawia, możecie udać się 90 km na północ - do Szczecina i Świnoujścia, a stamtąd promem do Kopenhagi, Ystad czy Malmö.

Cedynia, to gmina przyszłości. Mieszkają w niej przyjaźni ludzie, którzy ugoszczą Państwa serdecznie i z radością. Pracowici, otwarci, chętnie nawiążą współpracę - również w dziedzinie gospodarczej.

Tym z Państwa, którzy zdecydują, że warto u nas inwestować, zapewniamy wszelką pomoc w przeprowadzeniu spraw formalnych. Zainwestowane u nas środki zwrócą się stukrotnie z obopólną, dla Was i dla gminy, korzyścią.


Po pobycie u nas, do którego gorąco zapraszam, przekonacie się, że warto było odwiedzić Gminę Cedynia - miejsce, gdzie współistnieją historia, teraźniejszość i przyszłość.

Burmistrz Cedyni
Gabriela Kotowicz

Dodatkowe informacje