Szukaj

Uroczystości w szkole w Piasku

W piątek 9 listopada uczniowie naszej szkoły w bardzo podniosłej atmosferze, w pięknych galowych strojach, uczestniczyli w uroczystym apelu z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, który poprowadziła Pani Dyrektor Grażyna Fedorowicz. Część artystyczną tego spotkania przygotowała Pani Katarzyna Zarzycka wraz z uczniami klas I- IV oraz z dziećmi z oddziału przedszkolnego.

Po raz pierwszy apel z okazji obchodów Święta Niepodległości został poprowadzony przez uczniów klas młodszych, którzy przygotowali swój występ na podstawie zbioru wierszy autorstwa Michała Rusinka pt.: Jaki znak twój? Wierszyki na  następne 100 lat niepodległości. Dodatkowo dzieci z oddziału przedszkolnego zaprezentowały także krótką inscenizację o powstaniu państwa polskiego, a każda klasa zaśpiewała jedną z pieśni żołnierskich lub inną, z okresu 20-lecia międzywojennego. Największe brawa za występ otrzymali uczniowie klasy 8, którzy w niezwykle humorystyczny sposób odśpiewali "Hej panienki posłuchajcie", wywołując gromki śmiech na sali i burzę oklasków.

Po części artystycznej przygotowanej przez uczniów, goście otrzymali śpiewniki, by przy wspólnym stole móc śpiewać pieśni patriotyczne. Po zakończonych uroczystościach, zgodnie z tradycją, przedstawiciele uczniów wraz z nauczycielami, składali kwiaty na grobach uczestników walk o niepodległość Polski w czasie II wojny światowej.

W tak ważną rocznicę uczniowie naszej szkoły mieli możliwość okazania swojego przywiązania i miłości do ojczyzny przez szereg działań, które już od początku roku szkolnego były wpisane w naszą rzeczywistość.

Uczniowie:
- odbyli Bieg dla Niepodległej,
- bili rekord w akcji Rekord dla Niepodległej, podczas którego śpiewali 4 zwrotki hymnu narodowego,
- brali udział w III edycji projektu „BohaterON. Włącz historię”, napisali z tej okazji 100 kartek pocztowych dla bohaterów powstania warszawskiego,
- tworzyli patriotyczne prace plastyczne, którymi ozdabiali korytarze szkolne,
- wykonywali flagi w barwach narodowych dla mieszkańców Piasek,
- tworzyli plakaty na temat postaci historycznych i wydarzeń z roku 1918,
-  kibicowali uczestnikom biegu sztafetowego Wokół Niepodległej, organizowanego przez Straż Graniczną,
- pisali wiersze i podziękowania dla Polski,  wyrażając w ten sposób swoją miłość i oddanie dla tradycji, symboli narodowych, czy miejsc, które są ich małymi ojczyznami,
- brali udział w wykładach profesorów Uniwersytetu Szczecińskiego,
- uczestniczyli w pokazie historycznym Ku Niepodległej grupy Rekonstrukto,
- posadzili drzewko pamięci na terenie przed szkołą, a w najbliższym czasie, wraz z Nadleśnictwem Chojna, posadzą jeszcze setkę drzew.

Obchody tak ważnego święta dla Polaków, jak 100 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości, jest dobrym sprawdzianem dla naszego patriotyzmu, naszej miłości i szacunku do tradycji, symboli narodowych, historii. Cieszymy się bardzo, że uczniowie naszej szkoły potrafią i chcą świętować w pełnym tego słowa znaczeniu. Wielu z nich uczestniczyło w wydarzeniach organizowanych z tej okazji nie tylko w szkole, ale również we własnych miejscowościach, w spotkaniach sąsiedzkich, koncertach, czy w gminnych obchodach tej rocznicy na Placu Wolności. Jesteśmy dumni z tego, że mieli potrzebę zamanifestowania swojego patriotyzmu.

Informacje

Dla mieszkańcówDla turystówDla inwestorówDokumenty strategiczneGmina CedyniaGalerie i multimediaImienny wykaz głosowań radnychStowarzyszenia