Szukaj

Spotkanie z...

Cedyński Ośrodek Kultury i Sportu Regionalny oraz Ośrodek Debaty Międzynarodowej zapraszają na...

Spotkanie z - dr. Wojciech Łopuch
 
OBLICZA  DEMOKRACJI
Od Konstytucji 3 Maja do Dnia Wolności i Praw Obywatelskich.
 
Po burzliwej debacie Sejm Czteroletni (1788-1792) 3 maja 1791 r. przyjął ustawę rządową która przeszła do historii jako Konstytucja 3 Maja. Była ona -po amerykańskiej- drugą na świecie a pierwszą w Europie spisaną konstytucją. Blisko dwieście lat później 4 czerwca 1989 r. odbyły się w Polsce pierwsze po II wojnie światowej częściowo wolne wybory parlamentarne. Aby je upamiętnić Sejm Rzeczypospolitej w 2013 r. ustanowił nowe polskie święto – Dzień Wolności i Praw Obywatelskich przypadające na dzień 4 czerwca.

Współczesna Polska jest państwem demokratycznym należącym do Unii Europejskiej i NATO. Czy jest zatem sens powracać do tych historycznych wydarzeń skoro idea demokracji została zrealizowana? A może jest tak, że demokrację każdy z nas rozumie inaczej. Historia zaś uczy, że o demokrację trzeba walczyć i ją pielęgnować. I opowiadać o jej dziejach i zarazem o dziejach własnego państwa.
 
WOJCIECH ŁOPUCH doktor nauk humanistycznych, historyk sztuki, konserwator zabytków. Kierownik Działu Konserwacji Zbiorów w Książnicy Pomorskiej w Szczecinie. Autor licznych publikacji o sztuce i architekturze Szczecina i Pomorza Zachodniego. Popularyzator dziejów Pomorza i dynastii Gryfitów.

Oczywiście kolejny raz w Muzeum Regionalnym w Cedyni, na placu Wolności 4.
2.06.2017 r. (piątek) godz. 18:00

Spotkanie z...

Informacje

Dla mieszkańcówDla turystówDla inwestorówDokumenty strategiczneGmina CedyniaGalerie i multimediaImienny wykaz głosowań radnychStowarzyszenia