Szukaj

Majowy weekend w Cedyni

Święto Flagi RP oraz Konstytucji 3 maja były okazją do aktywnego spędzenia czasu podczas wydarzeń proponowanych przez Cedyński Ośrodek Kultury i Sportu.

 

Sobotni rodzinny piknik pod górą Czcibora zachęcił wielu mieszkańców i turystów do wspólnego rozpoczęcia sezonu piknikowego. Dla uczestników przygotowano gry i zabawy na świeżym powietrzu oraz konkursy wiedzy historycznej. Swoją inaugurację miał także cedyński konkurs na najciekawszy krąg piknikowy, w którym było oceniane twórcze i pomysłowe podejście do tematyki związanej z potrawami i stylizacjami, jakie towarzyszą weekendowym wyjazdom na łono natury. Temat zainspirował kilka środowisk m.in. Bajkolandia przygotowana przez bibliotekę szkolną oraz krąg militarny miłośników zabytkowych pojazdów wojskowych.

Komisja oceniająca w składzie: Krzysztof Wieliński - przewodnik turystyczny z Koła PTTK ze Szczecina, Danuta Kaczorowska z Lubiechowa Górnego oraz Sylwia Pietrzak-Siwiela - przedstawiciel organizatora konkursu COKIS, wyłoniła zwycięzców : 

1. Państwo Anna, Andrzej, Oliwier i Karol Szwałek - rodzina z Osinowa Dolnego w stylizacji piknikowej z lat 80-tych XX wieku.

2. Zespół śpiewaczy Kalimera 

3. Sołectwo Czachów

Nagrodę główną - kosz piknikowy ufundował p. Tomasz Siergiej. Wsparcia rzeczowego udzielił również Wydział Turystyki i Gospodarki Województwa Zachodniopomorskiego

Konkursom i zabawom towarzyszyły występy artystyczne: Zespołu śpiewaczego Kalimera, kapeli Rewir z Chojny i duetu z muzyką Feniks z Cedyni.

Na wszystkich uczestników czekał także poczęstunek grillowy, przygotowany dzięki darczyńcom : Sławomirowi Kruszyńskiemu i Krzysztofowi Góreckiemu

Punktem kulminacyjnym w ramach uczczenia Narodowego Dnia Flagi, był happening, w którym uczestnicy  pikniku wspólnie rozłożyli specjalnie na ten dzień uszytą ogromną biało-czerwoną flagę,  z którą wykonano  pamiątkową fotografię na tle mozaiki i pomnika. Dodatkowo, dzięki pomocy druhów z Ochotniczej Straży Pożarnej w Cedyni, udekorowano wielkopowierzchniową flagą 15 metrowy pomnik Orła na Górze Czcibora. 4.Właśnie to miejsce stało się na dwa dni, najpopularniejszym punktem zdjęć, z czego chętnie korzystali zarówno mieszkańcy naszego województwa jak i goście zza Odry.

W niedzielę, w 224. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja, w kościele pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Cedyni, Ks. Dziekan kanonik Michał Kostrzewa odprawił Mszę świętą w intencji Ojczyzny. W czasie kazania poruszane były ponadczasowe wątki odnoszące się do współczesnego patriotyzmu i miłości bliźniego. Modlitwę wzbogacił akompaniament na trąbkę w wykonaniu p. Sylwestra Blachnierka. Po zakończeniu mszy, zarówno wierni, jak i wszyscy chętni, mogli uczestniczyć w koncercie z okazji Święta Konstytucji 3 maja, tria smyczkowego Woman String Trio, któremu towarzyszył komentarz Dariusza Koronczewskiego. Była to swoista lekcja historii i muzyki, a dotyczyła tła historycznego i sylwetek kompozytorów. Wysłuchaliśmy utworów polskich kompozytorów: Fryderyka Chopina, Michała Ogińskiego, Waldemara Kazaneckiego, oraz utwory Georga Bizeta, Astora Piazzolli, czy Ennio Morricone. Wspólne śpiewanie ostatniego utworu Leonarda Cohena Hallelujah , na długo pozostanie we wspólnej pamięci uczestników wydarzenia.

Koncert został zorganizowany przez Cedyński Ośrodek Kultury i Sportu przy współpracy Urzędu Miejskiego w Cedyni oraz Parafii pw. Narodzenia NMP w Cedyni.

Informacje

Dla mieszkańcówDla turystówDla inwestorówDokumenty strategiczneGmina CedyniaGalerie i multimediaImienny wykaz głosowań radnychStowarzyszenia