Szukaj

Rajd pieszy: Dziedzictwo utracone – dziedzictwo ocalone w Gminie Cedynia

Cedyński Ośrodek Kultury i Sportu oraz Towarzystwo Miłośników Ziemi Cedyńskiej serdecznie zapraszają w sobotę 19 września 2015r do udziału w rajdzie pieszym : Dziedzictwo utracone – dziedzictwo ocalone w Gminie Cedynia.

Europejskie Dni Dziedzictwa to największy w Europie  projekt społeczny i edukacyjny,  najważniejsze święto zabytków kultury Starego Kontynentu. Ich idea narodziła się 3 października 1985 r. w Granadzie w Hiszpanii podczas II Konferencji Rady Europy, na której minister kultury Francji zaproponował zorganizowanie w całej Europie zainicjowanych we Francji w 1984 r. Dni Otwartych Zabytków. Wówczas po raz pierwszy bezpłatnie udostępniono zwiedzającym obiekty, do których dostęp dotychczas był ograniczony. Inicjatywa cieszyła się tak dużym zainteresowaniem, że w 1991 r. zainspirowała Radę Europy do ustanowienia Europejskich Dni Dziedzictwa.

Głównym celem Europejskich Dni Dziedzictwa jest promowanie regionalnego dziedzictwa kulturowego oraz przypominanie o wspólnych korzeniach kultury europejskiej. Imprezy skierowane są do bardzo szerokiej i różnorodnej grupy odbiorców, co nadaje im wymiar uniwersalny. Właśnie takie inicjatywy sprawiają, że idea EDD zyskuje nowych zwolenników, stając się tym samym najważniejszym wydarzeniem kulturalnym Starego Kontynentu.

Celem organizatorów jest zapoznanie mieszkańców powiatu gryfińskiego dziedzictwem kulturowym Ziemi Cedyńskiej. Serdecznie zapraszamy do poznania naszej małej ojczyzny, na własnych nogach!

Program:
sobota 19 września 2015r.
10.00 – Start Rajdu spod Muzeum Regionalnego w Cedyni – Plac Wolności

Trasa:
Rynek w Cedyni – Aleja kasztanowa (czerwony szlak turystyczny) – Rezerwat przyrody Wrzosowiska Cedyńskie - Góra Czcibora – Osinów Dolny (dawna fabryka celulozy) – Stary Kostrzynek (najdalej na zachód wysunięty punkt Polski ) – murawy kserotermiczne - punkt widokowy - kościół w Starym Kostrzynku – cis Czcibor -  ognisko integracyjne i poczęstunek przy świetlicy wiejskiej  – powrót autobusem do Cedyni.

Dystans do pokonania ok. 12 kilometrów.

Zgłoszenia do 17 września 2015r. za pośrednictwem poczty elektronicznej na adres : Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. z dopiskiem w tytule e-maila:  Rajd Stary Kostrzynek,  osobiście w godzinach pracy biura Cedyńskiego Ośrodka Kultury i Sportu przy placu Wolności 4. od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 16.00 lub pod numerem telefonu 91-414-41-31

Udział w Rajdzie jest bezpłatny. Organizatorzy zapewniają poczęstunek na zakończenie Rajdu przy świetlicy wiejskiej w Starym Kostrzynku. Wydarzenie jest organizowane w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa ; szczegółowy program na www.cedynia.pl

Rajd wiedzie przez obszary leśne - prosimy o zabranie stosownej do okoliczności i pogody odzieży turystycznej i wygodnych butów.

Organizator : Cedyński Ośrodek Kultury i Sportu
Przewodnicy:
Andrzej Kordylasiński – Towarzystwo Miłośników Ziemi Cedyńskiej
Paweł Pawłowski – Samorząd Przewodników Turystycznych woj. zachodniopomorskiego PTTK
Partnerzy:
Sołtys i Rada Sołecka Starego Kostrzynka.
Koło Gospodyń Wiejskich w Starym Kostrzynku

Informacje

Dla mieszkańcówDla turystówDla inwestorówDokumenty strategiczneGmina CedyniaGalerie i multimediaImienny wykaz głosowań radnychStowarzyszenia