Szukaj

Dni Cedyni 2018 - błogosławieństwo wody

Mieszkańcy gminy Cedynia dbają o poszanowanie tradycji i ochronę dziedzictwa kulturowego. Należy pielęgnować schedę, jaką zostawili po sobie nasi przodkowie. Wiele z tych tradycji wiąże się z kościołem rzymskokatolickim, a jedną z nich jest błogosławieństwo wody w wigilię święta, jakim są obchody uroczystości Jana Chrzciciela.

Jan Chrzciciel jest patronem wody, chrztu i dobrej śmierci. Z tą świętą postacią wiąże się wiele zwyczajów, nie tylko religijnych. Z racji tego, iż jest On patronem wody, istniało przekonanie, że dopiero po św. Janie można się bezpiecznie kąpać w rzekach czy jeziorach, bez szkody dla zdrowia. W wigilię św. Jana czyszczono studnie, wrzucano do nich sól poświęconą w dzień św. Agaty. Miało to chronić przed robactwem i nieczystościami.

Błogosławieństwo wody będzie wstępem do Dni Cedyni 2018. Po raz kolejny zbierzemy się na najdalej wysuniętym na zachód punkcie Polski. Tam ksiądz kanonik dziekan Michał Kostrzewa zainicjuje uroczystą liturgię, podczas której zostanie poświęcona woda rzeki Odry.

Wydarzenie odbędzie się 21 czerwca o godzinie 20.

Pomodlimy się tam o sprzyjające warunki atmosferyczne na czas żniw i o bezpieczeństwo dla wypływających na głębokie wody. Oby święty Jan Chrzciciel miał nas wszystkich w swojej opiece.

Spotkanie na najdalej wysuniętym na zachód punkcie Polski będzie miało również inne symboliczne znaczenie. Odbędzie się tam pożegnanie ostatnich klas gimnazjum – młodzieży, która, w przenośni, wypłynie na głębokie wody, szukając swojego życiowego powołania zawodowego kształcąc się i doskonaląc swoje umiejętności.

Szanujmy tradycje i dbajmy o nasze wartości. Zapraszamy Państwa, aby w ten szczególny dzień móc wspólnie celebrować i cieszyć się tym, co dla nas najważniejsze.

Dni Cedyni 2018 - błogosławieństwo wody

Informacje

Dla mieszkańcówDla turystówDla inwestorówDokumenty strategiczneGmina CedyniaGalerie i multimediaImienny wykaz głosowań radnychStowarzyszenia