Szukaj

Pokaz filmów dokumentalnych - relacja

W piątkowe późne popołudnie, 8 czerwca, w Muzeum Regionalnych w Cedyni odbyła się prelekcja najnowszego popularnonaukowego filmu w reżyserii Zdzisława Cozac pt. „Droga do królestwa", poruszająca temat szlaku podbojów ziem plemiennych w dorzeczach Odry i Wisły przez Mieszka I. Jest to najnowsza produkcja w ramach wielokrotnie nagradzanej serii "Tajemnice początków Polski".

Seria ta jak najbardziej wpisuje się w 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, gdyż pozwala przyjrzeć się początkom państwa polskiego na podstawie najnowszych odkryć i badań prowadzonych przez archeologów i historyków w połączeniu w z badaniami interdyscyplinarnymi.

Po prelekcji odbyła się rozmowa z samym reżyserem, który został wielokrotnie nagradzany za oryginalną formę i wartość edukacyjną filmów. Reżyser zdobył między innymi laur Filmowego Ziemowita oraz 20 innych nagród na festiwalach w kraju i za granicą, jak również tytuł Popularyzator Nauki 2016 w konkursie serwisu Nauka w Polsce i MNiSW w kategorii Media. Film powstał w koprodukcji z TVP Historia dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Informacje

Dla mieszkańcówDla turystówDla inwestorówDokumenty strategiczneGmina CedyniaGalerie i multimediaImienny wykaz głosowań radnychStowarzyszenia