Szukaj

Światowy Dzień Poezji

Jednym z założeń Światowego Dnia Poezji jest propagowanie poezji, dlatego uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Cedyni, pod opieką pań z Biblioteki Miejskiej i Biblioteki Szkolnej, wyruszyli propagować poezję na terenie Cedyni. Uczestnicy rozdawali zrobione przez siebie specjalnie na tę okazję zakładki do książek, a widniały na nich wiersze Natana Tenenbauma.

Dzień 21 marca 2018 to nie tylko pierwszy dzień wiosny. Jest to przede wszystkim Światowy Dzień Poezji. Święto to zostało ustanowione przez UNESCO w 1999 roku. Główne uroczystości odbywają się w Paryżu, gdzie od lat jest pielęgnowana tradycja festiwali literackich. Celem tego dnia jest promocja czytania, pisania, publikowania i nauczania poezji na całym świecie. UNESCO zadeklarowało, że ten dzień ma „dać nowy impuls, aby docenić poezję oraz poprzeć krajowe, regionalne i międzynarodowe ruchy poetyckie.”

W tym wyjątkowym dniu Biblioteka Miejska, Biblioteka Szkolna, Cedyński Ośrodek Kultury i Sportu oraz młodzież z Zespołu Szkolno–Przedszkolnego zaktywizowali się do działania. Postanowili, że będą propagować poezję niedawno zmarłego poety - Natana Tenenbauma. Poeta ten znany w Polsce z dzieła „Modlitwa o wschodzie słońca” zmarł rok temu w Szwecji. Wyemigrował w 1969 r. po antysemickiej akcji w Polsce. W 1980 roku twórca wysłał swój rękopis wiersza Jackowi Kaczmarskiemu.  Po 1988 roku poeta odwiedzał Polskę.

Organizatorzy mają nadzieję, że poezja tego artysty będzie obecna w polskiej kulturze, dlatego też organizatorzy postanowili, podczas Światowego Dnia Poezji, wykorzystać okazję i przybliżyć twórczość tego wielkiego Polaka. Zakładki rozdawane były w sklepach i instytucjach publicznych po to, aby jak największa ilość mieszkańców naszej gminy mogła poznać te wspaniałe utwory.

W przyszłym roku również wymyślimy sposób na to, aby zachęcić mieszkańców gminy Cedynia do czytania i propagowania poezji.

Każdy Twój wyrok przyjmę twardy
Przed mocą Twoją się ukorzę
Ale chroń mnie, Panie, od pogardy
Przed nienawiścią strzeż mnie, Boże

Wszak Tyś jest niezmierzone dobro
Którego nie wyrażą słowa
Więc mnie od nienawiści obroń
I od pogardy mnie zachowaj

Co postanowisz, niech się ziści
Niechaj się wola Twoja stanie
Ale zbaw mnie od nienawiści
I ocal mnie od pogardy Panie...

Informacje

Dla mieszkańcówDla turystówDla inwestorówDokumenty strategiczneGmina CedyniaGalerie i multimediaImienny wykaz głosowań radnychStowarzyszenia