Szukaj

Łukowice zdrowo i kolorowo

W ostatni piątek, 19 stycznia 2018 roku o godzinie 16:30 na świetlicy wiejskiej w Łukowicach odbyły się warsztaty kulinarne dla dzieci i młodzieży, które poprowadziła firma  smAktywni.pl catering dietetyczny. Pani przybyła do Naszych dzieci z torbami pełnymi warzyw i owoców, by wspólnie przygotować zdrowe smakołyki.

Dzieci pod okiem opiekunów zaczęły od stworzenia „własnej” piramidy żywienia. Na najniższym stopniu, pod aktywnością fizyczną ukryło się pływanie, bieganie, jazda konna, hula-hop, akrobatyka etc. Następnie warzywa i owoce. Dzieci malowały arbuzy, kabaczki, ogórki, winogrona, marchewki, ogórki, pomarańcze, mandarynki, grejpfruty itd.  Na wyższym szczeblu znalazły się produkty zbożowe, potem tradycyjnie nabiał, tj. mleka, jogurty itp. oraz produkty, których często nadużywamy, czyli mięsa. Najwyżej znajdują się tłuszcze. Wskazywano, że warto zastępować tłuszcze zwierzęce roślinnymi jak na przykład olej rzepakowy czy oliwa z oliwek. Wspominaliśmy też o tym, co warto wyeliminować z naszej diety, cukier i słodycze.

Po części teoretycznej przeszliśmy do działania. Uczestnicy warsztatów podzielili się na 3 grupy. Jedna przygotowywała kolorowe kanapki, druga owocową sałatkę z kaszą kuskus,  trzecia grupa przygotowała przepyszny sok z czerwonych buraczków. Na koniec każdy dołożył swoje trzy grosze do babeczek owsianych z gorzką czekoladą.

Wszystko zostało skonsumowane. Dzieci były zadowolone z zajęć, choć pokazały one jak duży problem jest spożywanie przez nich warzyw i owoców. Sołtys Łukowic bardzo dziękuje smAktywnym za chęć współpracy i poświęcony czas. Mamy nadzieję na powtórzenie zajęć latem w plenerze.

Informacje

Dla mieszkańcówDla turystówDla inwestorówDokumenty strategiczneGmina CedyniaGalerie i multimediaImienny wykaz głosowań radnychStowarzyszenia