Szukaj

Dzień Samorządu Terytorialnego

27 maja 2015- obchodzimy Dzień Samorządu Terytorialnego. Podczas VII sesji Rady Miejskiej na ręce pani Burmistrz Gabrieli Kotowicz, radni miejscy złożyli gratulacje i życzenia dla wszystkich pracowników samorządu w Cedyni. 

Struktura obecnego systemu samorządu terytorialnego oraz roli Urzędu Miejskiego w Cedyni były również tematami spotkania pani Burmistrz z uczniami Szkoły Podstawowej w Piasku i Cedyni oraz Gimnazjum w Cedyni.

Dzień Samorządu Terytorialnego jest świętem ustanowionym przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej. Tego dnia przypada rocznica wejścia w życie ustawy o samorządzie terytorialnym z 8 marca 1990 roku. Ówczesne prawo, wraz z ustawą z dnia 22 marca 1990 r. o terenowych organach rządowej administracji ogólnej, ukształtowało dualistyczny model ustroju administracji publicznej w terenie. Aktualnie w naszym kraju funkcjonuje trójstopniowy samorząd terytorialny - gmina, lokalny – powiat, regionalny-województwo.

2015 to także Rok Samorządności, objęty jest specjalnym Patronatem Prezydenta RP. W trakcie tego roku obchodzić będziemy nie tylko 25. rocznicę przywrócenia w Polsce samorządu terytorialnego, ale także 30. rocznicę uchwalenia Europejskiej Karty Samorządu Terytorialnego. Jej ratyfikacja przez Polskę oznaczała akceptację i przyjęcie kluczowych zasad budowania samorządności.

Informacje

Dla mieszkańcówDla turystówDla inwestorówDokumenty strategiczneGmina CedyniaGalerie i multimediaImienny wykaz głosowań radnychStowarzyszenia