Szukaj

Jubileuszowe Forum Szlaku Cysterskiego - relacja

Współpraca na rzecz kontynuacji idei tworzenia i promowania szlaku cysterskiego były głównymi tematami Jubileuszowego Forum Szlaku Cysterskiego, jakie miało miejsce w Cedyni.

W dawnym klasztorze cysterek w dniach 3-5 września 2015r spotkali się obecni właściciele i użytkownicy obiektów cysterskich, skupionych przede wszystkim w Ogólnopolskim Stowarzyszeniu Gmin Cysterskich. Zgromadzonych uczestników powitała Burmistrz Cedyni Gabriela Kotowicz., Patron Honorowy Forum arcybiskup Andrzej Dzięga – Metropolita Szczecińsko-Kamieński oraz Prezes Polskiej Kongregacji Cystersów- ojciec opat dr Piotr Chojnacki OCist. Sesja podzielona została na trzy części prowadzone przez prof. dr hab. Andrzeja Wyrwę – przewodniczącego Rady Koordynacyjnej Szlaku Cysterskiego i dyrektora Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, ks. dr Pawła Łobaczewskiego- rektora Zielonogórsko-Gorzowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Paradyżu oraz Ojca Rajmunda Guzika OCist – opata z Wąchocka. Wygłoszone referaty podsumowywały działalność stowarzyszenia gmin cysterskich oraz dokonania tzw. pętli szlaku cysterskiego. Prezentowano wydane publikacje, zorganizowane wydarzenia oraz możliwości dalszego rozwoju tworzenia szlaku, pozyskiwania środków w nowej perspektywie finansowej UE i wspólnego działania na rzecz promocji dziedzictwa zakonu cystersów.

O trudnych etapach odbudowy dawnego klasztoru w Cedyni opowiadał uczestnikom właściciel Hotelu Klasztor – pan Piotr Hrynkiewicz, z którym wspólnie zwiedziliśmy obiekt i jego otoczenie. Podróż studyjna rozpoczęła się w Rezerwacie Bielinek. Poznaliśmy najbardziej na północ wysunięte stanowisko występowania dębu omszonego. Kościół w Czachowie urzekł nas swoja architektura oraz niesamowitymi malowidłami. Pamiątkowe fotografie na Górze Czcibora oraz chwila zadumy na Cmentarzu Wojennym w Starych Łysogórkach zakończyła wizyta w sanktuarium Królowej Matki Pokoju w Siekierkach i prelekcja ks Kan Bogdana Przybysza. Podsumowanie Forum odbyło się w świetlicy wiejskiej w Starym Kostrzynku, gdzie sołtys Dariusz Kopij wraz z Kołem Gospodyń Wiejskich przygotowali dla uczestników regionalny poczęstunek.

Jubileuszowe Forum Szlaku Cysterskiego przyniosło okazję do wymiany doświadczeń i nawiązania nowych porozumień umożliwiających dalsze działania służące rozwojowi turystycznemu i gospodarczemu regionów w oparciu o zabytki i tradycję zakonu św. Bernarda. Cedynia jako gospodarz tegorocznego Forum pokazała nie tylko dziedzictwo pocysterskie przybyłym gościom, ale także  inne atrakcje historyczne i przyrodnicze czekające na turystów podróżujących szlakiem zakonu. Cedynia jest regionem, wykorzystującym swoje położenie, co naturalnie stawia ją w pozycji łącznika pomiędzy szlakami cysterskimi tworzonymi w Polsce i po drugiej stronie Odry, dając możliwość szerszej współpracy na rzecz tego dziedzictwa ponad granicami.

Podczas Forum, odbyło się także wręczenie złotych odznak za opiekę nad zabytkami. W imieniu Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pani Ewa Stanecka - Zachodniopomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków, wręczyła odznaki paniom mgr Teresie Świercz i dr Barbarze Stolpiak.

GALERIA

Informacje

Dla mieszkańcówDla turystówDla inwestorówDokumenty strategiczneGmina CedyniaGalerie i multimediaImienny wykaz głosowań radnychStowarzyszenia