Szukaj

Forum Szlaku Cysterskiego

Zapraszamy do Cedyni na Jubileuszowe Forum Szlaku Cysterskiego.

Burmistrz Cedyni - Gabriela Kotowicz
Prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Gmin Cysterskich – Sebastian Staniszewski
we współpracy z Radą Koordynacyjną Szlaku Cysterskiego w Polsce
przy Prezesie Polskiej Kongregacji Cystersów

zapraszają na
JUBILEUSZOWE FORUM SZLAKU CYSTERSKIEGO
Cedynia, 3-5 września 2015r.

Forum Szlaku Cysterskiego


Władze samorządowe miast i gmin Pomorza Zachodniego, członków Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Gmin Cysterskich, którym Rada Koordynacyjna Szlaku Cysterskiego w Polsce, obradująca 31 sierpnia 2012 w Wągrowcu, powierzyła organizację Jubileuszowego Forum Szlaku Cysterskiego, zapraszają na: Ogólnopolskie Forum przedstawicieli tzw. gmin cysterskich i użytkowników obiektów cysterskich i pocysterskich.

Forum odbędzie się w dniach 3-5 września 2015r w Cedyni wraz z wojewódzką inauguracją Europejskich Dni Dziedzictwa na Pomorzu Zachodnim .

Organizatorem Jubileuszowego Forum Szlaku Cysterskiego jest Gmina Cedynia przy wsparciu Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Gmin Cysterskich, we współpracy z Radą Koordynacyjną Szlaku Cysterskiego w Polsce.

Program Forum Szlaku Cysterskiego

POBIERZ PROGRAM Forum Szlaku Cysterskiego

Celem nadrzędnym przygotowywanego na naszym terenie Forum jest przedstawienie dotychczasowych efektów organizowania kolejnych Forów Szlaku Cysterskiego w Polsce, zapoczątkowanych z inicjatywy Rady Koordynacyjnej w 2005 roku na Pomorzu Zachodnim oraz wypracowanie koncepcji dalszego rozwoju Szlaku Cysterskiego w Polsce.

Jubileuszowe Forum Szlaku Cysterskiego, jest włączeniem się Polski w europejskie obchody 900- lecia powstania opactwa cystersów w Clairvaux (Francja) - kolebki opactw założonych na terenie obecnego województwa zachodniopomorskiego (Kołbacz, Bierzwnik, Mironice). Pierwsze Forum odbyło się w 2005 roku w Bierzwniku, a jego idea jest kontynuowana corocznie w różnych regionach Polski. W trzydniowym programie Forum, organizatorzy planują konferencję naukową, debaty oraz podróż studyjną po obiektach znajdujących się na Szlaku Cysterskim Pomorza Zachodniego.

W tym roku organizatorzy pragną zaakcentować 10-tą rocznicę Forum, pokazać dobre praktyki związane z ochroną dziedzictwa duchowego i kulturowego cystersów oraz upowszechnianiem szeroko rozumianej turystyki kulturowej. Spotkanie będzie również okazją do przedstawienia osiągnięć minionego dziesięciolecia w realizowaniu budowy Szlaku Cysterskiego w Polsce.

Wyrażamy nadzieję, że tegoroczne Forum, przyniesie okazję do wymiany doświadczeń i nawiązania nowych porozumień umożliwiających dalsze działania służące rozwojowi turystycznemu i gospodarczemu regionów w oparciu o zabytki i tradycję zakonu św. Bernarda.

Komitet Honorowy
abp Andrzej Dzięga – Arcybiskup Metropolita Szczecińsko-Kamieński
o. dr Piotr Chojnacki OCist - opat Prezes Kongregacji Polskiej Zakonu Cysterskiego
prof. Małgorzata Omilanowska – Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Marek Tałasiewicz – Wojewoda Zachodniopomorski
Robert Grzywacz – Członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego
Wojciech Konarski- Starosta Gryfiński
Ewa Stanecka – Zachodniopomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków
Roman Bargieł – Prezes Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Turystyczno Krajoznawczego

Zapraszamy do uczestnictwa w Jubileuszowym Forum w Cedyni!

Formularz zgłoszeniowy
Formularz zgłoszeniowy

 

Zaproszenie i program
Zaproszenie i program

Informacje

Dla mieszkańcówDla turystówDla inwestorówDokumenty strategiczneGmina CedyniaGalerie i multimediaImienny wykaz głosowań radnychStowarzyszenia