Szukaj

O Cedyni w TVP Historia

Z przyrodą, architekturą oraz atrakcjami turystycznymi gminy Cedynia mogą zapoznać się widzowie filmu Z naturą na co dzień, emitowanego na kanale TVP Historia.

TVP Historia

Cykl filmów zrealizowanych przez Astra TV Studio z Poznania ukazuje polski odcinek Międzynarodowej Drogi Wodnej E-70 wiodącej przez 6 polskich województw. Dokumentalna relacja z obecnego stanu tej drogi wodnej opowiada o możliwościach rozwoju turystyki i gospodarowania na terenach Natura 2000. Reżyserem całego cyklu jest Tadeusz Litowczenko.

Odcinek 1, dotyczący województwa zachodniopomorskiego był już emitowany 5 lipca, a jego powtórka planowana jest na sobotę 25 lipca 2015 o godzinie 13:11. Planowana jest także emisja cyklu filmowego za pośrednictwem TVP Regionalna i TVP Polonia.

Z naturą na co dzień

Z naturrą na co dzień

W Polsce wiele jest miejsc, bardzo atrakcyjnych turystycznie – nieskażona przyroda chroniąca przed zgiełkiem wielkich miast, urokliwe rzeki i strumyczki idealne dla sportów wodnych, górskie szlaki turystyczne i trasy zjazdowe, piękne piaszczyste plaże nad morzem, lasy i jeziora… W Polsce jest prawie wszystko. Potencjał ten jest nie do końca wykorzystywany – szczególnie w dolinach rzek Międzynarodowej Drogi Wodnej E-70 łączącej Zachód i Wschód Europy. Te urokliwe tereny leżą w większości na terenach Natura 2000. Rozwój turystyki tam jest możliwy, ale wymaga przygotowania, trzeba godzić turystykę z troską o przyrodę.

Aby miejsca dziewiczej przyrody mogły być podziwiane potrzebne są miejsca noclegowe, restauracje oraz inne atrakcje turystyczne, będące wabikiem dla turystów z kraju i z zagranicy.

Siecią „Natura 2000” tereny te objęte są od lat, ale nawet teraz niewiele osób wie, jak rozwijać nowe produkty turystyczne nie szkodząc przy tym środowisku.

Wychodząc na przeciw oczekiwaniom lokalnych społeczności oraz chcąc promować atrakcje tej trasy przeprowadzimy cykl 12 multimedialnych i interaktywnych szkoleń na temat możliwości gospodarowania na terenach Natura 2000 ze szczególnym uwzględnieniem turystyki oraz wyprodukujemy i wyemitujemy na antenie ogólnopolskiej TVP S. A. cykl 6 filmów dokumentalnych pokazujących ten obszar, tak aby promować tereny wciąż mało znane, ale o wielkim potencjale rozwoju i szansą na zostanie kolejnym „Cudem natury”.

Ponad 505 km rzek wchodzących w skład polskiego odcinka MDW E-70 czyli drogi wodnej łączącej Europę Zachodnią, od Antwerpii i Rotterdamu, przez berliński węzeł śródlądowych dróg wodnych i północną Polskę, do Kłajpedy.

W Polsce MDW E-70 biegnie Odrą, Wartą, Notecią, Kanałem Bydgoskim, Brdą, Wisłą, Nogatem i Zalewem Wiślanym do granicy z Rosją. Różnorodność tych terenów i ogromna wartość turystyczna sprawiają, że jest to obszar mający ogromne szanse na rozwój turystyki. Na trasie tej powstają mariny i przystanie, trwają prace przy remontach śluz, oczyszczaniu rzek. Wszystko po to, by wodniacy z Polski i zagranicy mogli odkrywać piękno polskiego odcinka tej trasy. Jest co zwiedzać – od atrakcji przyrodniczych, parków narodowych i rezerwatów po prawdziwe perełki historyczne – miasta, miasteczka i wsie mające czym się chwalić. Rozwój tej trasy to niepowtarzalna szansa na zwrócenie się ponownie w stronę rzek, które odpowiednio zagospodarowywane będą cieszyć urokiem oraz przynosić zysk, nie naruszając przy tym środowiska naturalnego. To okazja jakich mało.

Informacje: http://znaturanacodzien.pl/

Informacje

Dla mieszkańcówDla turystówDla inwestorówDokumenty strategiczneGmina CedyniaGalerie i multimediaImienny wykaz głosowań radnychStowarzyszenia