Szukaj

74. rocznica walk o przyczółek osinowski - relacja

12 stycznia 1945 r. rozpoczęła się ofensywa styczniowa Armii Czerwonej, która odniosła ona niespodziewany dla strony niemieckiej sukces. Zmierzające w stronę Odry sowieckie oddziały pancerne usiłowały uchwycić mosty na Odrze w celu zabezpieczenia przepraw przez rzekę.

Jeden z nich znajdował się opodal miejscowości Osinów Dolny. Jako pierwsze jednak dotarły w ten rejon siły niemieckie obsadzając okolice mostu na przełomie stycznia i lutego 1945 r. Od 26 do 28 lutego 45 roku stały się one miejscem zaciekłych walk na przyczółku mostowym utrzymywanym tam przez oddziały niemieckie. W tym roku obchodziliśmy 74 rocznicę tych wydarzeń pod pomnikiem "Matki Polki oczekującej na powrót swych synów z wojny" – poświęconym I Samodzielnej Brygadzie Moździerzy Wojska Polskiego i sto czterdziestemu trzeciemu Dywizjonowi Armii Radzieckiej.

Przybyłe na uroczystość delegacje z Urzędu Gminy Cedynia, Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im. Bohaterów 1. Armii Wojska Polskiego w Cedyni, Szkoły podstawowej im. Leśników polskich w Piasku, Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów w Cedyni, Stowarzyszenia Dla Gminy Cedynia, Ks. Kanonik, dziekan -Michał Kostrzewa Ochotniczej Straży Pożarnej w Cedyni, Zarządu Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Cedyni, Cedyńskiego Ośrodka Kultury i Sportu, Muzeum Regionalnego oraz z Sołectw Osinów Dolny, Stary Kostrzynek, Czachów uroczyście złożyły kwiaty pod pomnikiem.

GALERIA

Informacje

Dla mieszkańcówDla turystówDla inwestorówDokumenty strategiczneGmina CedyniaGalerie i multimediaImienny wykaz głosowań radnychStowarzyszenia