Szukaj

100. rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości - relacja

100. rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości została uczczona również w Cedyni. Przez cały rok organizowane były różne przedsięwzięcia, mające na celu upamiętnienie wydarzeń sprzed stu lat.

Tegoroczne obchody Święta Niepodległości rozpoczęły się już w czwartek, 8. listopada. Tego dnia w Przedszkolu Miejskim w Cedyni wychowankowie pod kierunkiem opiekunek przygotowali piękne przedstawienie. To ujmujące i godne podziwu, że tak małe dzieci uczą się patriotyzmu i historii Polski, a także chętnie biorą udział w takich inscenizacjach. W godzinach wieczornych tego samego dnia, na Świetlicy Osiedlowej na Sójczym Wzgórzu, odbyło się spotkanie z dr Wojciechem Łopuchem. Spotkanie miało charakter wykładu, a tematem przewodnim była opowieść o drodze do wolności naszych rodaków.

W piątek, 9. listopada uroczystości związane ze Świętem Niepodległości odbyły się w ZSP w Cedyni oraz SP w Piasku. Uczniowie zaprezentowali patriotyczne przedstawienia, o godzinie 11.11 odśpiewali hymn Polski, a następnie udali się pochodem niepodległościowym na ulice Piasku i Cedyni.

RELACJA WIDEO

W Cedyni uczniowie zgromadzili się na placu Wolności w otoczeniu biało-czerwonych flag. Tam śpiewali pieśni patriotyczne, a najbardziej wyczekiwanym przez nich punktem programu, było wypuszczenie do nieba stu balonów.

Sobota – 10. listopada to dzień, w którym spotkaliśmy się w Siekierkach – Wiosce Nadziei. Tam, nieopodal boiska, zasadzone zostały kolejne drzewka pamięci, upamiętniające wybitnych Polaków: Ignacego Paderewskiego i Irenę Sendlerową.

O godzinie 17.00 w ZSP w Cedyni odbył się koncert galowy. Program artystyczny z okazji 100. rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę, pt. „Wspomnień czar... przedwojenna Madame” został przygotowany przez szczecińskich artystów. Goście  usłyszeć mogli najbardziej popularne piosenki dwudziestolecia międzywojennego 1918-1939.  Usłyszeli utwory Hemara, Warsa, Golda, Petersburskiego i wielu innych znamienitych twórców.

W sobotni wieczór, w dwóch miejscowościach naszej gminy – w Lubiechowie Górnym i Czachowie, zostały przygotowane wieczornice – spotkania mieszkańców, aby wspólnie mogli uczcić tę wyjątkową rocznicę. Mieszkańcy przygotowali przedstawienia, fotografie, prezentacje, a także poczęstunek.

11 listopada zgromadziliśmy się na placu Wolności w Cedyni, aby złączyć się z narodem i przeżyć emocje związane z obchodami 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Burmistrz Cedyni Gabriela Kotowicz powitała wszystkich przybyłych gości w tym wyjątkowym dniu, kiedy to 100 lat temu obrońcy Rzeczypospolitej Polskiej oddali życie za to, żeby naród mógł żyć w wolnym, niepodległym kraju. Uroczystości na placu Wolności były poprzedzone mszą świętą w intencji Narodu.

Podczas swojego przemówienia, Burmistrz Gabriela Kotowicz życzyła mieszkańcom radości, bo 100. rocznica to szczęśliwy czas. Mówiła także o tym, że sprawiedliwość, uczciwość, prawość i pamięć – to najlepsze prezenty jakie możemy dać od siebie dla Polski. Ważne jest, aby kierować się w życiu takimi zasadami, jakimi kierowali się nasi przodkowie, którzy walczyli o niezależność  i spokój.

Po uroczystym odśpiewaniu hymnu Polski, naszedł czas na odsłonięcie tablicy pamiątkowej, która zamontowana została na ścianie Urzędu Miejskiego w Cedyni – czyli budynku administracji samorządowej, w którym od wielu lat pracują nasi sąsiedzi, rodzina, przyjaciele i znajomi – po prostu polscy urzędnicy państwowi.

Tekst tablicy głosi:
Na wieczną pamiątkę dla tych, którzy tworzyli, tworzą i będą tworzyć naszą gminną wspólnotę.

Ku chwale poległych za ojczyznę.

W 100. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości

Cedynia, 11.11.2018 r.

Odsłonięcia tablicy pamiątkowej dokonali przedstawiciele trzech pokoleń naszej gminy: pani Emilia Karpiak - Zasłużona dla Gminy Cedynia, burmistrz Cedyni Gabriela Kotowicz oraz Patryk Rychter,  odważny strażak z MDP Cedynia, jako przedstawiciel najmłodszego pokolenia.

GALERIA

Po odsłonięciu tablicy, wszyscy uczestnicy zgromadzili się obok Kawiarenki Sąsiedzkiej, gdzie przygotowany był poczęstunek. Tam wszyscy wspólnie śpiewali pieśni patriotyczne.

Jak mówiła z uśmiechem Burmistrz Gabriela Kotowicz, taki dzień nie zdarza się często – zdarza się raz na sto lat. Dziękujemy więc wszystkim zaangażowanym w to, że ten wyjątkowy dzień mogliśmy odpowiednio przeżyć. Dziękujemy wszystkim, którzy uczestniczyli przez te kilka dni w gminnych uroczystościach. To przecież nasz obowiązek – oddawać należny szacunek naszej ojczyźnie.

Informacje

Dla mieszkańcówDla turystówDla inwestorówDokumenty strategiczneGmina CedyniaGalerie i multimediaImienny wykaz głosowań radnychStowarzyszenia