Szukaj

Pięćdziesiąt pięć lat minęło

Pięćdziesiąt pięć lat temu miało miejsce ważne wydarzenie w historii Szkoły Podstawowej w Cedyni –  w 1960 roku nadano placówce  imię Bohaterów 1 Armii Wojska Polskiego. 

 

16 kwietnia 2015r odbył się uroczysty apel, podczas którego uczniowie klas 4, 5 i 6 zaprezentowali program artystyczny w formie poezji i piosenek wojskowych. Program powstał pod kierunkiem pani Anny Chełstowskiej. Jubileuszowe przemówienie wygłosił dyrektor Marian Dukarski, życząc uczniom poszanowania dla patronów i tradycji szkolnych.

W imieniu Gminy, Burmistrz Cedyni – pani Gabriela Kotowicz  życzyła dyrektorowi, kadrze pedagogicznej i pracownikom, wysokiego poziomu kształcenia, zadowolenia z pracy zawodowej oraz satysfakcji z działań podejmowanych na rzecz młodzieży i szkoły. Uczniom natomiast życzyła poczucia odpowiedzialności za własny rozwój i umiejętności dobrego zaplanowania swojej przyszłości. By żołnierze 1 Armii Wojska Polskiego byli dla nich ponadczasowymi autorytetami, których walka o ojczyznę i lepszą przyszłość, patriotyzm i bohaterstwo, stały się wzorami do naśladowania.

W programie uroczystości, dla uczniów klas 4-6 odbyła się specjalna lekcja historii, która poprowadził Paweł Pawłowski, dyrektor Cedyńskiego Ośrodka Kultury i Sportu. Prelekcję o historii szlaku bojowego 1. Armii WP wzbogaciły prezentacje członków grup rekonstrukcji historycznej. Z Dzierżoniowa przyjechali Marek Wojciechowski jako kapelan polowy i Piotr Kuryło jako saper 1. AWP prezentowali ołtarz polowy oraz oporządzenie saperskie. Michał Kępiński prezentował mundur porucznika 6 dywizji piechoty 1.AWP (Prezes Fundacji Edukacji Historycznej z Warszawy) oraz mundur swojego dziadka, którzy w 1945 roku uczestniczył w operacji Forsowania Odry. Grzegorz Łowkiewicz jako artylerzysta 1. AWP wraz z córką Justyną Łowkiewicz w mundurze żołnierza Armii Czerwonej, prezentowali amerykański pojazd historyczny Dodge WC (członkowie GRH Pancerni’39 ze Szczecina). Uroczystości zakończyły się pamiątkowymi zdjęciami oraz wspólnym poczęstunkiem przygotowanym przez Radę Rodziców.

Posiadanie patrona to powód do dumy, ale i zobowiązanie. Dziś obchodzony jubileusz 55-lecia przyjęcia imienia przez Szkołę, jest również okazją do refleksji na temat wojny i losów żołnierzy polskich, którzy wiosną 1945 roku brali udział w operacji forsowania Odry. Dzięki ich heroizmowi i poświęceniu możemy od 70 lat czuć się bezpiecznie w wolnej Polsce. Ten trudny wojenny czas upamiętniają pomniki, cmentarze, muzea oraz placówki oświaty. Patroni nadają kierunek w kształceniu serc i umysłów dzieci i młodzieży, a pozostając w naszej pamięci stają się wzorcem charakteru, postawą godną do naśladowania.

Szkoła Podstawowa w Cedyni funkcjonuje od 1947 roku. Początkowo w budynku przy ul. Chopina, a od 1989 roku w obecnej siedzibie przy ul. Żymierskiego-Roli. W roku 1960 najważniejszym wydarzeniem w historii szkoły było nadanie jej imienia Bohaterów 1. Armii Wojska Polskiego. 24 kwietnia 1960r. odsłonięcia tablicy pamiątkowej dokonał gen. Popławski w towarzystwie przedstawicieli władz lokalnych i wojewódzkich, gości z NRD i przedstawicieli Armii Czerwonej. Przy wejściu do szkoły widnieje symbol graniczny biało-czerwony słup. W dniu inauguracji wkopali go w ziemię dwaj żołnierze: sierżant rezerwy Józef Długosz, uczestnik walk nad Odrą w 1945r., i szef GZP WP gen. dywizji Tadeusz Szaciłło.

Obecnie w kompleksie budynków Szkoły Podstawowej funkcjonuje też Przedszkole, Gimnazjum i Biblioteka Publiczna.

Informacje

Dla mieszkańcówDla turystówDla inwestorówDokumenty strategiczneGmina CedyniaGalerie i multimediaImienny wykaz głosowań radnychStowarzyszenia